Niebezpieczne korniki w drewnie

ralph-ravi-kayden-8_V45fGyWz4-unsplash

Korniki w drewnie – co to są korniki?

Dorosłe chrząszcze składają jaja w pęknięciach i w drewnie, a larwy, znane jako korniki, powoli jedzą drewno, gdy zakopują się, gdy dorastają do dorosłych. Może upłynąć od kilku miesięcy do kilku lat, zanim chrząszcz wygrzebie się z kawałka drewna. To zakopanie tworzy swoiste tunele w drewnie. Chrząszcze drążące drewno, takie jak chrząszcze proszkowe, chrząszcze meblowe i stare świdry domowe, są małymi szkodnikami, które mogą uszkodzić drewno w domu i wokół niego. Szkodniki te mogą być korzystne dla ekosystemów leśnych, ponieważ zabijają słabe drzewa, co pozwala na wzrost nowych drzew, ale nie są korzystne, gdy znajdują się w zajętym domu lub budynku komercyjnym. Najczęstszymi objawami chrząszczy drążących drewno są i tunele w drewnie. Widoczne otwory zazwyczaj wskazują, że larwy już opuściły drewno. Korniki to nic innego jak larwy chrząszczy drążących drewno. Z nielicznymi wyjątkami atakują drzewa, które są już martwe lub umierają z innych przyczyn i nie stanowią zagrożenia dla zdrowych drzew. Dwie główne rodziny chrząszczy drążących drewno w drzewach iglastych to: świdry płaskogłowe, jak również świdry okrągłogłowe lub długorogie.

Co jest pierwszą oznaką pojawienia się kornika?

Pierwszą oznaką kornika jest pojawienie się schludnych okrągłych otworów o średnicy 2 mm w drewnianych powierzchniach, którym często towarzyszą małe stosy pyłu drzewnego pod nimi. Świeże otwory pokazują czyste białe drewno w środku. Pojawiające się dorosłe chrząszcze robią. Niedojrzałe larwy mogą nadal drążyć tunel wewnątrz drewna. Korniki w drewnie to bardzo niepokojący objaw, nie bagatelizuj go!

O tym należy pamiętać!

Oznaką inwazji chrząszczy drążących drewno jest proszek drzewny. Niektóre korniki, takie jak chrząszcze proszkowe, mogą zamienić drewno w drobny proszek, jeśli mają wystarczająco dużo czasu. Proszek często znajduje się w pobliżu drewna, gdzie znaleziono również i tunele. Świeży proszek drzewny jest biały i nie zbryla się, podczas gdy stary proszek drzewny jest żółty i grudkowaty. Świeży proszek może być oznaką aktywnej inwazji, podczas gdy stary proszek może wskazywać, że chrząszcze już opuściły pobliskie drewno. Chrząszcze drążące drewno można znaleźć w nowym budownictwie, czasem nawet pięć lat po ukończeniu budowy. Bez wiedzy ekipy budowlanej, zainfekowane drewno może być wykorzystane podczas budowy nowego domu, remontu lub budowy budynku komercyjnego. Korniki mogą znajdować się wewnątrz drewna, tylko po to, aby pojawić się miesiące lub lata po zakończeniu budowy. Inwazje chrząszczy drążących drewno są bardziej prawdopodobne na obszarach o wysokiej wilgotności. Ponieważ większość domów i budynków ma centralną klimatyzację, nowa inwazja prawdopodobnie nie wystąpi w zajętych pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze. Sprawdź przestrzenie pełzające, piwnice i strychy pod kątem, tuneli, proszku drzewnego oraz samych korników i chrząszczy, ponieważ obszary te często nie są kontrolowane temperaturą. Niektóre chrząszcze drążące drewno mogą atakować meble. Sprawdź wszelkie drewniane meble lub wystrój domu wniesiony do domu pod kątem otworów wynurzających, zwłaszcza jeśli w pobliżu pojawia się proszek drzewny.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *