Wszelkiego rodzaju narzędzia i urządzenia pneumatyczne posiadają bardzo szerokie zastosowanie warsztatowe i przemysłowe. Są one wykorzystywane do różnych celów, przez przedstawicieli rozmaitych branż. W zestawieniu zostały wyróżnione te, w których technika pneumatyczna odgrywa szczególnie istotną rolę.
Branża budowlana
Wykonując prace remontowo-budowlane, z całą pewnością będziemy często korzystać z wielu narzędzi pneumatycznych. W pierwszej kolejności należy wymienić młotek, niezwykle przydatny w podkuwaniu, usuwaniu tynku czy kruszeniu różnych materiałów, np. cegły. Nie mniej potrzebna może okazać się wkrętarka, służąca do licznych robót montażowych, których nie unikniemy na budowie. Zaliczamy do nich m.in. wkręcanie śrubek i nakrętek czy wiercenie otworów w ścianach.
Pneumatyczne szlifierki, zarówno proste jak i kątowe, także powinny znaleźć swoje miejsce na liście narzędzi. Zadaniem tych pierwszych jest obróbka i precyzyjne wygładzanie różnych materiałów, a także frezowanie czy grawerowanie. Z kolei drugi rodzaj szlifierek odpowiada za polerowanie powierzchni oraz cięcie przedmiotów wykonanych z tak twardych materiałów jak: kamień, kostka brukowa czy metal. Wśród innych urządzeń budowlanych, działających w oparciu o pneumatykę, warto wyróżnić też pistolety do gipsowania, ubijarki do betonu, klucze, gwoździarki i wiertarki (zobacz przykładową gwoździarkę tutaj http://centrumgwozdzi.pl/750/gwozdziarka-pneumatyczna-4pro-fn100).
Branża motoryzacyjna
W wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego powinny znajdować się profesjonalne narzędzia pneumatyczne, tj. zakrętarki udarowe. Spełniają uniwersalną funkcję przykręcania śrub w kołach aut osobowych i pojazdów transportowych. Przecinarki znajdą zastosowanie w cięciu blach, karoserii oraz elementów aluminiowych. Do pompowania i kontrolowania ciśnienia opon niezastąpiona będzie specjalna przystawka z wbudowanym manometrem.
Sprężone powietrze, stanowiące podstawę całej pneumatyki, jest niezbędne do prawidłowego działania najrozmaitszych części samochodowych, wśród których należy też wymienić zawory, filtry, siłowniki i regulatory. Nierozerwalnie wiąże się też z zakładami pneumatycznymi, gdzie wykorzystywane jest do właściwej pracy podnośników i urządzeń służących do pompowania opon w samochodach.
Przemysł górniczy
Zastosowanie powietrza pod ciśnieniem ma szczególne znaczenie w funkcjonowaniu kopalni, gdzie stale występuje realne zagrożenie wybuchu metanu. Nie tylko służy do odpowiedniego, bezpiecznego działania systemów wentylacyjnych, lecz także do utrzymywania stałego poziomu ciśnienia pod ziemią i eliminowania wszelkich zanieczyszczeń za pomocą stacji uzdatniania powietrza. Technika pneumatyczna w tej branży jest bardzo przydatna do właściwego funkcjonowania pomp próżniowych, dmuchaw wyporowych oraz podstawowych narzędzi używanych w pracy górników. Wliczamy do nich młoty używane do wykopów, urabiania skał i wszelkich prac wyburzeniowych, wiertarki przeznaczone do ręcznego wykonywania otworów w węglu, a także urządzenia ładujące.