Co ma największe znaczenie przy wyborze prześcieradeł?

 

PrzechwytywanieW przeszłości liczba nici była używana jako miara jakości – im wyższa liczba nici, tym lepsza jakość. Jednak to po prostu nie jest już prawdą. Wysoka liczba nitek z pewnością może wpłynąć na lepsze prześcieradła, ale to właśnie sam materiał ma największe znaczenie. W rzeczywistości przescieradło 200×220 z włókna lepszej jakości z mniejszą liczbą nici będzie bardziej miękkie i wytrzyma pranie lepiej niż to z włókna o niższej jakości i większej liczbie wątków.

 

Prześcieradła z mieszanki bawełny i poliestru są:

• odporne na zagniecenia,
• wytrzymałe (poliester wytrzymuje dłużej niż bawełna),
• stosunkowo niedrogie (nawet o połowę tańsze w porównaniu do zwykłej bawełny).

Jednak jeśli szukasz tego fajnego, miękkiego w dotyku materiału, nic nie przebije 100% bawełny. Rzadko kiedy budzisz się mokry na bawełnianym prześcieradle, ponieważ włókno odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. A prześcieradła bawełniane rzadziej są podatne na plamy się niż mieszanki poliestrów – to wodoochłonne włókno, bawełna łatwo usuwa brud, gdy jest mokry.

Wszystkie rodzaje bawełny mają te wspaniałe cechy, ale bawełna o długich nitkach (lub długich włóknach) sprawia, że ​​prześcieradło jest zauważalnie bardziej miękkie, a powierzchnia nie mechaci się i nie strzępi się, jak tkanina utkana z krótszych włókien. Jeśli usłyszysz że prześcieradło jest z egipskiej bawełny to oznacza wysokiej jakości długie włókna.

Splot

Splot wpływa na odczucie prześcieradła, wygląd, trwałość i cenę. Podstawowe sploty płócienne, które są tkane z równej liczby przędz pionowych i poziomych, są najtańsze i mogą nie być wymienione na etykiecie. Perkal to ekskluzywny splot płócienny o liczbie nitek 180 lub większej, który jest znany ze swojej długowieczności.

Przędze satynowe są bardziej pionowe niż poziome. Większa proporcja pionowych nici daje w efekcie wyjątkowo miękką tkaninę, ale bardziej podatną na mechacenie i rozdarcie niż zwykły splot. Skomplikowane sploty, takie jak żakardy i adamaszki, są teksturowane, ze wzorem na przemian od satynowego miękkiego do grubszego i guzowatego. Mogą być równie wytrzymałe jak splot płócienny, ale są wykonane na specjalnych krosnach i są znacznie droższe.

Większość prześcieradeł jest poddawana działaniu środków chemicznych (w tym chloru, formaldehydu i krzemu), aby zapobiec ich kurczeniu się, utracie kształtu i marszczeniu. Niektóre są traktowane alkaliami, aby uzyskać połysk.

Kilku producentów oferuje prześcieradła z czystym wykończeniem, co oznacza, że ​​nie używano żadnych środków chemicznych lub wszystkie ślady chemikaliów używanych podczas produkcji zostały usunięte. Trudniej będzie utrzymać te prześcieradła bez zmarszczek, ale może być tego warte, jeśli cierpisz na alergie lub nadwrażliwość chemiczną.

Barwniki

Wzory i kolory są zwykle nakładane na prześcieradła po utkaniu, co oznacza, że ​​prześcieradła mogą wydawać się sztywne, dopóki ich nie upierzesz kilka razy. Najmiększe (i najdroższe) kolorowe lub wzorzyste prześcieradła, w tym splot żakardowy, są wykonane z tkanin barwionych na przędzę, tkanych z kolorowych przędz.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *