Niewątpliwie, fuzje i przejęcia charakteryzują się niebotycznymi kwoty transakcyjnymi, które są liczone w milionach, a nawet w miliardach dolarów. Z tego względu, przedsiębiorstwo mające plany na konsolidację rynku musi posiadać solidny budżet. Natomiast, wysokie ceny rynkowe nie powodują ograniczeń, co do ilości przeprowadzanych transakcji w danym okresie. Wręcz przeciwnie, zachęca to właścicieli do głębszego rozważenia decyzji o sprzedaży spółki. Dodatkowo, rozwijające się poszczególne segmenty gospodarki są paliwem napędowym do częstszych akwizycji. Zatem, dynamizacja różnych branż jest głównym prowodyrem nieustannie wzrastających wartości operacji na rynku M&A, ale czy na tyle, żeby znaleźć się na liście największych w historii? (Poniższy spis został utworzony w oparciu o dane z Dealogic oraz publikacje prasowe stron biorących udział w opisanych transakcjach).
1. Vodafone AirTouch – Mannesmann.
4 lutego 2000 roku miało miejsce przejęcie niemieckiego konglomeratu przemysłowego – Mannesmann AG przez brytyjską spółkę Vodafone AirTouch. Transakcja M&A umożliwiła przedsiębiorstwu z Anglii na zostanie liderem w branży telefonii komórkowej. Kwota całej operacji oscylowała w okolicy 190 mld dolarów (według głównego doradcy finansowego przejmującego – Goldman Sachs). Dzięki temu, angielska firma została sklasyfikowana na ostatniej pozycji w rankingu – 40 najwyżej wycenianych przedsiębiorstw, który został w pełni opracowany przez Forbes’a.
2. Verizon Communications – Verizon Wireless.
W sierpniu 2013 roku zakończyło się przedsięwzięcie nabycia 45% udziałów w Verizon Wireless przez Verizon Communications. Wartość projektu wynosi około 130 mld dolarów (jak podaje informacja prasowa przygotowana przez stronę przejmującą). Verizon Communications to amerykański dostawca usług telefonii komórkowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz telewizji kablowej. Nabycie udziałów w Verizon Wireless pozwoliło przedsiębiorstwu na uzyskanie pełnej kontroli w branży telekomunikacyjnej oraz wysokiej pozycji w rankingu Forbes’a (22).
3. America Online – Time Warner Inc.
Jeden z głównych dostawców usług internetowych w Stanach Zjednoczonych dokonał fuzji z koncernem Time Warner INC. W konsekwencji takiego zdarzenia powstała spółka AOL Time Warner – korporacja zajmująca się we wszystkich dziedzinach branży medialnej. Obecnie do firmy należą następujące spółki: CompuServe, Netscape, Warner Bros, Warner Music, ale także kanały telewizyjne CNN i Cartoon Networks. Według doniesień medialnych transakcja opiewała w przybliżeniu na kwotę 112,1 mld dolarów.
4. Pfizer – Warner-Lamber.
W 2008 roku dokonała się największa transakcja na rynku M&A w branży farmaceutycznej. Międzynarodowy koncern farmakologiczny (odpowiedzialny między innymi za wyprodukowanie szczepionek przeciwko Covid-19) zakupił swojego rywala, był nim Warner-Lambert. Wartość całej operacji – 112 mld USD. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Nowym Jorku jest bardzo aktywne w akwizycji rynku. Bowiem w całej swojej historii brali oni udział aż w 44 przejęciach, wliczając to 10 w przeciągu pięciu lat. Powoduje to ciągły rozwój korporacji oraz bycie liderem w swojej branży. Głównie zajmują się produkcją innowacyjnych rozwiązań dla rynku aptekarskiego, między innymi są pionierami w produkcji szczepionek przeciw Covid-19.
5. Altria Group – Philip Morris International.
W 2008 roku również doszło do gigantycznego przejęcia w branży produkującej wyroby tytoniowe. Altria group postanowiło zakupić Philip Moris International. W ten sposób powstała nowa spółka – Marlboro, które obecnie jest potentatem na rynku produktów tytoniowych. Koszt całej transakcji oscylował w okolicy 111 mld USD. Producent znanych papierosów na cały świat został wyceniony na kwotę 57 mld USD przez Kantar BrandZ i dzięki tej wycenie został ulokowany na 32 pozycji w raporcie za rok 2021.