Najskuteczniejsze metody zadbania o dobrą jakość snu

the-good-sleep-guide_hero_2.7.1552-145883

Choć wiele osób po ciężkim dniu z wytęsknieniem czeka na moment pójścia spać, dla niektórych jest to początek prawdziwych zmartwień i kłopotów. Bezsenność i płytki sen to często spotykane zjawiska, którym można jednak skutecznie zaradzić, stosując się do opisanych w artykule sposobów.

Zainwestuj w lepszy materac!

Każdy z nas oczekuje innego materiału bądź stopnia twardości, z jakiego powinien być wykonany materac. Wszyscy jednak zgadzamy się co do tego, że najważniejsza jest wygoda!

Szczególnie polecane przez ekspertów są materace wykonane z pianki wysokoplastycznej i termoplastycznej, która reaguje na temperaturę ciała jej użytkownika, przez co mięknie i bardzo dobrze dopasowuje się do jego sylwetki (sprawdź naszą rekomendacje czyli materace materasso)
. Z kolei ta pierwsza również odpowiada za mocne podparcie kręgosłupa, lecz jej dużym walorem jest solidna wentylacja i przewiewność materiału. Ze względu na swoją niską cenę, wciąż największą popularność wśród klientów odnoszą materace sprężynowe, które nie są rekomendowane, przede wszystkim ze względu na swą twardość i małą elastyczność.

Stwórz sobie odpowiednie warunki!

Sam materac nie załatwia problemu zasypiania. Musimy zadbać też o warunki panujące w sypialni. W pierwszej kolejności zajmujemy się monitorowaniem temperatury pomieszczenia. Idealna wartość to 16-18 stopni. Okno może być otwarte na tzw. lufcik, jeśli sprzyjają temu warunki pogodowe i brak hałasu. Należy unikać zbyt mocnego, sztucznego oświetlenia. Sypialnia powinna być dobrze nasłoneczniona, a my sami starajmy się korzystać z naturalnego światła w ciągu dnia.

W bezproblemowym zaśnięciu z pewnością pomogą rolety lub ciemne zasłony. W razie konieczności, warto przemalować pomieszczenie i wprowadzić spokojne, uspokajające, a zarazem świeże barwy, jak np. błękit czy pastele. Czasami duże zmiany zauważymy po przestawieniu dosłownie kilku mebli, przy czym jednocześnie dobrze byłoby pozbyć się rozpraszających urządzeń, zwłaszcza telewizorów. Oczywiście musimy też utrzymywać swoją sypialnię w należytym porządku, a wszystkie rzeczy powinny mieć stałe miejsce.

Zmień swój tryb życia!

tutajTrudności ze snem często mają podłoże w niewłaściwym stylu życia. Przestawienie organizmu na stałe zmiany może być nieco kłopotliwe, lecz oszczędność czasu, którą dzięki nim zyskamy, będzie bardzo zauważalna i zadowalająca.

Swoją ograniczoną aktywność ruchową zwykle usprawiedliwiamy natłokiem zajęć. Okazuje się jednak, że wystarczy nawet półgodzinny spacer na około 3 godziny przed planowaną porą zaśnięcia, żeby złapać świeży oddech i pobudzić ciało do choćby minimalnego wysiłku. Można to połączyć, np. poprzez spotkanie z przyjaciółką na joggingu czy dłuższe wyjście z domu ze swoim czworonogiem.

Poza wyznaczeniem stałej godziny na sen, za wszelką cenę należy unikać drzemek, które bardzo mocno zaburzają cały rytm dnia. Choć wydaje się, że są one niezbędne do dalszego funkcjonowania, tak naprawdę sprawiają, że jeszcze ciężej będzie nam zasnąć wieczorem.

Przyjrzyj się swojemu odżywianiu!

kappa-xp-touch-2grNie tylko kawa, alkohol i papierosy odpowiadają za trudności z zasypianiem. Jeszcze większy wpływ na to mogą mieć produkty, o których zupełnie nie pomyślelibyśmy w tym kontekście.

Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie stałych pór spożywania posiłków. Przyjmuje się, że w ciągu dnia powinno być ich pięć, przyswajanych co trzy godziny. Najlepiej, aby na kolację zaserwować lekkostrawne produkty i zjeść je bezpośrednio przed wieczornymi ćwiczeniami.

W dziennym jadłospisie mile widziane są ryby, drób, orzechy, miód, gorzka czekolada, herbatki ziołowe oraz owoce, zwłaszcza kiwi i banany. Na liście rzeczy zakazanych powinny znajdować się ciężkostrawne, tłuste i pikantne dania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Najskuteczniejsze metody zadbania o dobrą jakość snu

  1. Tania
    13 kwietnia 2017 at 11:00

    Ja mam taki sposób na sen, że puszczam sobie na monitorze relaksacyjną muzykę i obrazy. Pomaga mi to zasnąć i budzę się wypoczęta. Miałam problem montażem ale szwagier polecił mi sposób na mocowanie monitora do ściany i potem wszystko poszło już gładko.

  2. Dekos
    21 października 2019 at 09:52

    Chciałabym zamówić któryś z materaców z https://salonsnu.pl/44-materace-termoelastyczne. Szukam czegoś, co poprawi mi komfort snu. Możecie mi powiedzieć, na co mam zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Bardzo lubię miękkie materace, ale jak czytam, to zbyt miękkie modele nie za bardzo się nadają dla naszych kręgosłupów. Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *