Nadzór budowlany – czy zawsze jest konieczny na budowie? 

building-1080599_640Prowadzenie inwestycji budowlanych wiąże się nie tylko z realizacją projektu oraz pracami różnych ekip, zajmujących się poszczególnymi etapami inwestycji. Każdy obiekt budowlany musi być też wykonywany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Musi również posiadać nadzór inspektora budowlanego, który w razie jakichkolwiek nieprawidłowości sprawdzi, czy budynek jest wykonywany zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami.

Każdy realizowany obiekt musi posiadać w dokumentach budowy informacje o inspektorze nadzoru budowlanego, który pilnuje danej budowy. Oczywiście, nie oznacza to, że nadzór budowlany jest obecny na każdym etapie wykonywania inwestycji. Najczęściej kontrole pojawiają się wtedy, gdy inspektorzy otrzymują informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach, uchybieniach czy usterkach. Nadzór jest również potrzebny na ostatnim etapie budowy, gdy przychodzi czas odbioru budynku.

Zakup u dewelopera wymaga ostrożności

Na rynku usług budowlanych, a zwłaszcza inwestycji mieszkaniowych, działa dziś całe mnóstwo firm deweloperskich, które realizują przede wszystkim budynki wielorodzinne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy budowlane są tak samo dobre i mają dobrą opinie. Jeśli więc decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, trzeba bardzo uważnie wybierać konkretną firmę, upewnić się, że działa na rynku od dłuższego czasu, a wszystkie realizowane inwestycje wykonuje zgodnie z prawem i z obecnością nadzoru budowlanego. Znane są bowiem sytuacje, gdy osoby kupowały mieszkania od deweloperów na etapie dziury w ziemi, czyli płaciły spore pieniądze za coś, co jeszcze faktycznie nie istniało. Tacy deweloperzy przyciągali przede wszystkim bardzo korzystnymi cenami, często sporo niższymi niż te, które oferowały konkurencyjne firmy. Wiele takich zakupów skończyło się utratą pieniędzy – nieuczciwi deweloperzy kończyli działalność i znikali z pieniędzmi klientów, nie kończąc inwestycji.

Uważnie czytaj wszystkie dokumenty

Zakup mieszkania wiąże się też z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Zanim jednak podpiszemy umowę i dostaniemy klucze do naszego nowego mieszkania, warto dokument bardzo dokładnie przeczytać. Najlepiej zabrać go ze sobą do domu, na spokojnie się z nim zapoznać, a następnie zaznaczyć w treści wszystkie kwestie, które są dla nas niejasne, niezrozumiałe lub wymagają dodatkowego wyjaśnienia. Należy później bardzo dokładnie dopytać o te kwestie przedstawiciela dewelopera. Przy zakupie mieszkania trzeba zachować ostrożność na wszystkich etapach transakcji. Nie zapominajmy, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, na którą najczęściej zaciągamy kredyt hipoteczny na długie lata. Nawet, jeśli bardzo szybko chcemy zamieszkać we własnym mieszkaniu, nie bagatelizujmy wszystkich formalności, których trzeba dopełnić jeszcze przed zakupem własnego M od dewelopera.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie https://www.gemma.waw.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *