Na jakie usługi możesz liczyć zlecając rozliczenia księgowemu?

239

Być może nie będzie to wiele usług, jednak są one na tyle ważne, aby utrzymać na powierzchni rynku biznesowego każda firmę, która zleci swoją księgowość kompetentnej osobie. Taką kompetentną osobą może być zarówno księgowy, który został zatrudniony na etat w danej firmie, jak również zewnętrzne biuro rachunkowe, czy też nawet księgowość prowadzona online. W tym ostatnim wypadku, istnieją odpowiednie narzędzia programowe, które zajmują się nie tylko wystawianiem corocznego PIT-u, ale także rozliczają faktury, rachunki, materiały itp. Generalnie wszystko to, co jest związane z daną firmą.

Księgowy, pracujący w firmie na etacie.

Taki księgowy powinien być specjalistą w swoim zawodzie i znać się nie tylko na sprawach rozliczeń. Dobrze by było, aby także znał kwestie związane z kadrami i płacami w danym przedsiębiorstwie. Generalnie można własnemu księgowemu zlecać wszystkie prace, jakie przyjdą do głowy właścicielowi. Jest on zatrudniony na etacie i w efekcie robi to, co mu każą. Oczywiście ma swoje obowiązki, które przedstawiono mu w umowie o pracę, ale kto by się sprzeciwiał swemu szefowi?

No, chyba, że taki księgowy jest swoistym ewenementem na tamtym rynku pracy i o jego usługi walczą inne firmy. Wtedy może się postawić. Ale to tylko teoria. Księgowy nadmiernie eksploatowany, może nie podołać dokładanym obowiązkom i tym samym zacznie popełniać błędy, które spadną na właściciela firmy. Sam szef kręci na siebie bat, jeśli wykorzystuje swego księgowego do innych prac niż te, które mu zlecono w umowie.

Biuro Rachunkowe

W tym wypadku sprawa ma się zgoła inaczej, ponieważ już na początku określa się zakres usług dla danej firmy i nie ma możliwości ingerowania w ten zakres, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę. Oczywiście – „klient to nasz pan”, jednak żadne biuro rachunkowe nie pozwoli sobie na narzucanie nadmiernych obowiązków bezpłatnie. Mogą one być wykonane, jednak trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Wtedy biuro może powołać do obsługi zlecającej firmy jeszcze jedną osobę, która zajmie się dodatkowymi, żądanymi usługami.

Czym zajmują się księgowi, bez względu na rodzaj zatrudnienia?

Czy jest to księgowy na etacie, czy też biuro rachunkowe, lub nawet księgowość prowadzona online, wszyscy oni muszą rozliczać firmę co miesiąc z Urzędem Skarbowym, przesyłając tam odpowiednie dokumenty, jak informacje potrzebne do obowiązkowego, corocznego rozliczenia podatkowego. U księgowych także znajdują się oryginały faktur i rachunków wystawionych w roku podatkowym. Biuro księgowe może także przyjąć zlecenie rozliczeń kadrowo płacowych firm, jeśli taka zajdzie potrzeba. Powinno ono mieć w swoich kadrach odpowiedniego specjalistę, znającego się na tej kwestii.

Zlecając wszystkie prace księgowe odpowiedniemu specjaliście, można spokojnie zająć się pomnażaniem dochodów w firmie, jednocześnie nie martwiąc się o zbyt częste kontakty w Urzędzie Skarbowym, co przecież nie jest przyjemne, jeśli sami nie zajmujemy się księgowością i nie mamy o tym pojęcia.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://biuro-rachunkowe-piaseczno.com.pl – dziękujemy za nadesłane materiały.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *