Kredyt samochodowy to jeden z najczęściej zaciąganych kredytów celowych. Czy wiesz, że Polacy chęć posiadania pojazdu mechanicznego wymieniają jako jeden z głównych powodów, dla których decydują się na zewnętrzne wsparcie finansowe ze strony banku? Poznaj szczegóły tego rodzaju oferty.
Co to jest kredyt samochodowy?
Kredyt na samochód jest udzielany na preferencyjnych warunkach. Charakteryzuje się nieco niższym oprocentowaniem, wydłużonym czasem trwania umowy kredytowej oraz możliwością uzyskania decyzji kredytowej w krótszym czasie.
Wszystko dlatego, że kredyty samochodowe są kredytami celowymi. Oznacza to, że kredytobiorca wskazuje konkretny cel, który staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Tym samym minimalizowane jest ryzyko ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy.
Czy kredyty samochodowe są tylko na samochód?
Warto wiedzieć, że kredyty samochodowe udzielane są nie tylko na samochody. Kredytobiorca może korzystać z tego rodzaju zobowiązania, jeśli za pozyskane środki chce nabyć motocykl, motorówkę, jacht, traktor czy jakikolwiek inny pojazd mechaniczny, który może podlegać rejestracji.
Kredyt tego rodzaju zostanie udzielony bez względu na to, czy nabywany pojazd jest nowy, może on pochodzić również z rynku wtórnego. Zarówno kredytobiorca, jak i sprzedawca może być osobą prywatną. Umową nie jest w tym przypadku faktura (tak dzieje się w przypadku leasingu), ale rachunek czy podstawowa umowa kupna-sprzedaży.
Kto może zaciągnąć kredyt samochodowy?
Banki udzielają kredyty samochodowe osobom pełnoletnim, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Zauważmy jednak, że wysokość dochodów nie musi być duża, ponieważ taryfą ulgową jest sam pojazd, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie takiego zobowiązania.
Kredytobiorca może wykazywać dochód z różnych źródeł. Wynagrodzenie może być otrzymywane na podstawie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło czy działalności gospodarczej. Kredytobiorcą może zostać też osoba, która otrzymuje stałe środki finansowe z tytułu świadczenie emerytalnego bądź rentowego. Dochód może być też generowany z innych źródeł, na przykład wynajmu własnej nieruchomości.
Kredyt na samochód czy leasing – podstawowe różnice
Kredyt na samochód oraz leasing to dwa podstawowe produkty, które umożliwiają dysponowanie pojazdami mechanicznymi. Oba zobowiązania znacznie się jednak od siebie różnią.
Leasing jest zobowiązaniem dedykowanym firmom. Leasingobiorca może nabywać pojazdy mechaniczne od innych firm, a podstawowym dokumentem jest w tym przypadku faktura. Co ważne, leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, a tylko może z niego korzystać. Nie jest więc uprawniony do jego wypożyczania czy sprzedaży.
Kredyty samochodowe dedykowane są natomiast zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. Sprzedawcą może być również prywatny właściciel, a podstawowym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży. Kredytobiorca staje się od razu właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Taka sama zasada funkcjonuje bez względu na rodzaj nabywanego pojazdu. Może to być samochód, motocykl czy jacht. Wszystko zależy od potrzeb kredytobiorcy.
Ciekawy poradnik, dzięki.