Na co zwrócić uwagę wybierając plan emerytalny dla siebie?

aged-cane-elder-33786

Wielu z nas nie myśli jeszcze o swojej emeryturze. Warto jednak pamiętać o niej nawet w młodym wieku, ponieważ dzisiejsi pracownicy nie zawsze będą mogli liczyć na wypłatę atrakcyjnego świadczenia z ZUS w przyszłości.

Emerytura jest świadczeniem, które otrzymujemy wtedy, gdy osiągniemy określony wiek i nie musimy już pracować. Niestety, aktualnie prognozowane wysokości emerytur dzisiejszych dwudziestolatków, trzydziestolatków, a nawet czterdziestolatków są znacznie niższe niż te, które wypłacane są teraz. Co można zrobić, aby zabezpieczyć się na przyszłość?

Jak zadbać o spokojną emeryturę?

Osoby, z których wypłaty odprowadzane są składki emerytalne, mogą otrzymać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli spełnią określone wymagania. Dotyczą one w szczególności wypracowania odpowiedniej liczby lat oraz osiągnięcia właściwego wieku emerytalnego.

Jednak coraz częściej mówi się o tym, że sama emerytura z ZUS może nie wystarczyć do godnego życia. Wobec tego do dyspozycji przyszłych emerytów są także specjalne, dodatkowe plany emerytalne, których celem jest podwyższenie wysokości emerytury wypłacanej w jesieni życia.

Plany emerytalne – co wybrać?

Do dyspozycji jest pełna gama różnych planów emerytalnych, które są dobrowolnymi metodami odkładania i pomnażania pieniędzy na przyszłość. Co mamy do wyboru?

Najpopularniejsze plany emerytalne to IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, które nazywane są także III filarem, a także IKZE, czyli Indywidualne Konta Zabezpieczania Emerytalnego.

Różnica pomiędzy tymi dwoma planami emerytalnymi dotyczy głównie ich opodatkowania. W przypadku IKE opłaty emerytalne są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, natomiast w przypadku IKZE wpłaty są odliczane od podstawy opodatkowania.

Dodatkowo, oba plany emerytalne różnią się pomiędzy sobą limitem wpłat, niemniej jednak w każdym przypadku opiera się on o średnie wynagrodzenie.

Jaki plan emerytalny będzie najlepszy?

Osoby chcące oszczędzać na emeryturę dodatkowo, powinny sprawdzić dokładnie dostępne plany emerytalne i dokonać obliczeń, które z nich będą dla nich najkorzystniejsze. W tym mogą pomóc również eksperci z firm ubezpieczeniowych!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *