Myślisz o pracy i życiu w Austrii? Poznaj pełen zalet Wiedeń i jego małe wady.

panorama-427929_960_720Więc postanowiłeś osiedlić się w Wiedniu.. Być może spotkałeś tutaj swoją ukochaną, lub zostałeś wysłany do pracy przez swojego szefa. Niezależnie od tego, co sprowadza cię do tego miasta, pamiętaj, że tak jak gdziekolwiek indziej, spotkasz się zarówno z zaletami, jak i wadami życia w obcym kraju i w innym środowisku kulturowym.

Podczas gdy Wiedeń od dawna jest kosmopolitycznym miastem z siedzibami głównych organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, OPEC lub OBWE, i ma znaczną populację ekspatriantów, nadal będziecie mieli do czynienia z pewnymi dylematami, od tego, jak znaleźć mieszkanie, gdzie wyślij swoje dzieci do szkoły, i nie mniej ważne, jak sprawić, abyś czuł się komfortowo i znalazł krąg przyjaciół tutaj. Zebraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji i choć nie jest to w pełni wyczerpujące, wierzymy, że pomoże ci to w dobrym starcie. Natomiast odsyłamy już teraz na stronę Gastamo praca w Austrii która pomoże w tej kwestii.

Wiedeń – zalety życia i pracy w tym mieście

Z korzyścią dla Wiednia jest to jedno z łatwiejszych miast do życia z kilku powodów. Znajdziesz tutaj jeden z najwyższych standardów życia na świecie i jest stale oceniany jako najlepsze miejsce do życia przez liczne agencje. Poza tym, oferuje doskonałą infrastrukturę. Transport publiczny jest dość przystępny i działa na czas, a ulice miasta są przeważnie czyste i bezpieczne.

Wiedeń ma dobry system opieki zdrowotnej, chociaż należy się spodziewać nieco dłuższego czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty niż na przykład w innych krajach. Lekarze rodzinni są zazwyczaj dość dostępni i zwykle nie trzeba na nich długo czekać. Dla obywateli UE opieka zdrowotna jest dostępna za pośrednictwem ogólnoeuropejskiej karty elektronicznej.

Ma niezliczone możliwości spełnienia kulturowego i intelektualnego, a także liczne światowej klasy:

  • muzea
  • teatry
  • opery

Wiedeńska zieleń i tereny rekreacyjne są pieczołowicie utrzymywane, a miasto ma ogromne możliwości uprawiania sportu. Chociaż Wiedeń jest zasadniczo miastem niemieckojęzycznym, język nie powinien być poważnym problemem. Wielu mieszkańców, zwłaszcza młodszego pokolenia, doskonale włada językiem angielskim i chętnie z niego korzysta. Mimo to nie oczekuj, że każdy narożny piekarz, fryzjer lub hydraulik zrozumie Cię, spróbuj zebrać przydatne zwroty w języku niemieckim przed przyjazdem lub zapisz się na kurs językowy.

Jednak pomimo tych licznych zalet, nie jest tak, że wszystko jest w tym mieście „cacy” i istnieją pewne wyboiste obszary, na które należy uważać.

Negatywnecab-427926_960_720 aspekty życia w Wiedniu

Wiedeń jest kosztownym miastem do życia. Żywność, zwłaszcza wysokiej jakości, wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów, podobnie jak większość usług i mediów. Chociaż nie jest to aż tak oburzające, jak w Londynie czy Paryżu, życie w Wiedniu jest znacznie droższe niż w miastach takich jak Berlin czy Praga.

Znalezienie odpowiedniego miejsca do zamieszkania może być twoim największym wyzwaniem. Ze względu na skrajny niedobór najlepszych nieruchomości, wiele apartamentów w Wiedniu wydaje się być starych, nieumeblowanych i poważnie przecenionych. Ponadto 95% nieruchomości to wynajem, więc zakup mieszkania, jeśli chcesz to zrobić, może okazać się prawie niemożliwy (chyba że oczywiście jesteś potentatem naftowym lub znaną gwiazdą opery).

Chociaż ludzie tutaj są przyzwyczajeni do obcokrajowców (i być może właśnie z tego powodu), wiedeńczycy zazwyczaj nie akceptują osób z otwartymi ramionami, co wyjaśnia, dlaczego zawieranie przyjaźni w tym mieście może przerodzić się w ciężką bitwę. Z pewnością pomaga znaczna społeczność emigrantów, ale prawda jest taka, że ​​bez względu na to, jak długo mieszkałeś w Wiedniu i jak dobrze opanowałeś niemiecki, będziesz wielokrotnie odczuwał to, że jesteś tutaj obcokrajowcem.

Dla wielu emigrantów, zwłaszcza przenoszących się tutaj z krajów anglojęzycznych, bezosobowa i często niechlujna obsługa klienta w Wiedniu może być gorzką pigułką do przełknięcia. Ponieważ niewiele możemy zrobić, aby to zmienić, po prostu weź to na dystans i przyzwyczajaj się do tego. Po chwili staje się to po prostu kolejną rutyną.

Mimo tego nadal chcesz przenieść się do Austrii i zamieszkać w Wiedniu?

Wiedeń jest często oceniany jako jedno z najlepszych miast na świecie do życia, w oparciu o jakość życia. Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką i chcesz wiedzieć, dlaczego Wiedeń jest doskonałym miejscem do życia, czytaj dalej.

Bezpieczeństwo

Będąc w Wiedniu generalnie zawsze możesz czuć się bezpiecznie. Nawet chodząc nocą, a nawet po północy – nie trzeba czuć się niebezpiecznie. Rzadko też będziesz widział jakieś kłótnie, zachowania antyspołeczne lub też będziesz musiał odczuwać zagrożenie przestępczością uliczną o dowolnej porze dnia. Oczywiście, może i zdarza się, ale zdecydowanie należy to w tym mieście do rzadkości.

Niedrogi system transportowy

Jedną z rzeczy, które pokochasz w Wiedniu będzie to jak niedrogi jest tam transport. W momencie czytania tego dokumentu możesz otrzymać roczną kartę transportową za 33 EUR miesięcznie! Poza tym, że jest tani, system transportowy jest dobrze zaprojektowany i wydajny, dzięki czemu można dostać się praktycznie wszędzie w mieście.

Miasto czyste i piękne

Mieszkając w Wiedniu, zdasz sobie sprawę, jak czyste i piękne jest to miasto, a kiedy wrócisz do Polski stanie się to dla Ciebie jeszcze bardziej widoczne. Streetworkerzy / sprzątaczki są dumni z utrzymania miasta w takiej czystości. I to nie tylko ulice, metro, budynki publiczne, fasady, ale prawie wszystko w mieście. Możesz zobaczyć dziwną rzecz tu i tam, ale generalnie miasto jest utrzymywane w doskonałym stanie.

Świetne połączenia do innych miast / miejsc docelowych

Inną mniej oczywistą korzyścią życia w Wiedniu jest to, że miasto ma fantastyczne połączenia z innymi miejscami w kraju i na świecie. Możesz łatwo korzystać z krajowych pociągów (OEBB i westbahn), a także autobusów, aby dostać się do pobliskich miejsc, takich jak:

  • Bratysława
  • Praga
  • Budapeszt
  • wiele innych miejsc

Istnieje również sporo połączeń lotniczych do miejsc na całym świecie, choć nie tak dużo jak w mieście takim jak Londyn. Spodobało Ci się to, co przeczytałeś? Sprawdź Link pod artykułem: oferty pracy w Austrii !

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *