Możliwości kontrolowane przez kultywatory – poznaj fakty!

tractor-1048402_1280Główną funkcją kultywatora do upraw rzędowych jest zwalczanie chwastów między rzędami ustalonej uprawy i dlatego wszystkie części rolnicze w tym sprzęcie muszą być niezawodne. Jeśli chcesz takie części do maszyn rolniczych – kultywatorów spójrz tutaj: https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow. Kultywatory rzędowe są zwykle podnoszone i opuszczane za pomocą trzypunktowego zaczepu, a głębokość jest kontrolowana przez koła kopiujące.

Czasami określane jako kultywatory zamiatające, mają one zwykle dwa środkowe ostrza, które wycinają chwasty z korzeni w pobliżu podstawy uprawy i przewracają glebę, podczas gdy dwa tylne elementy wysuwają się dalej na zewnątrz niż środkowe ostrza zajmują się środkiem rzędu i mogą mieć szerokość od 1 do 36 rzędów.

Kultywatory ogrodowe

Mały sprzęt do uprawy roli, używany w małych ogrodach, takich jak ogrody przydomowe i małe ogrody komercyjne, może zapewnić zarówno uprawę podstawową, jak i wtórną. Na przykład glebogryzarka rotacyjna wykonuje zarówno „orkę”, jak i „bronowanie”, przygotowując gładkie, luźne łoże siewne. Nie zapewnia takiej kontroli chwastów jak zęby kultywatora. Do tego zadania służą jednoosobowe, popychane kultywatory zębate.

Glebogryzarki to rodzaj kultywatora. Glebogryzarki są popularne wśród ogrodników domowych, którzy chcą mieć duże ogrody warzywne. Ogród może być kilkakrotnie uprawiany przed sadzeniem każdej rośliny. Glebogryzarki można wypożyczyć w wypożyczalniach narzędzi do zastosowań jednorazowych, takich jak sadzenie trawy.

Mała glebogryzarka jest zazwyczaj napędzana do przodu za pomocą silnika benzynowego (1-5 KM lub 0,8-3,5 kilowata) obracającego zębami i nie ma napędzanych kół, chociaż mogą mieć małe koła transportowe/kontrolujące poziom. Aby maszyna nie poruszała się zbyt szybko do przodu, regulowany ząb jest zwykle mocowany tuż za nożami, aby poprzez tarcie z głębszą nieuprawną glebą działał jak hamulec, spowalniając maszynę i umożliwiając jej rozdrabnianie gleby. Im wolniej glebogryzarka porusza się do przodu, tym więcej gruzu można uzyskać. Operator może kontrolować siłę tarcia/hamowania, podnosząc i opuszczając kierownicę sterownicy. Tego typu sprzęty często nie mają biegu wstecznego, ponieważ taki ruch do tyłu w kierunku operatora może spowodować poważne obrażenia. Podczas pracy glebogryzarkę można ciągnąć do tyłu, aby przejść przez obszary, które nie zostały wystarczająco rozdrobnione, ale należy zachować ostrożność, aby operator nie potknął się i nie wciągnął glebogryzarki na siebie.

Taka działalność jest znacznie szybsza niż ręczna uprawa, ale notorycznie trudna w obsłudze i wyczerpująca praca, szczególnie w modelach cięższych i o większej mocy. Jeśli ostrza glebogryzarki zahaczą o niewidoczne obiekty pod powierzchnią, takie jak korzenie drzew i zakopane śmieci, może to spowodować nagły i gwałtowny ruch glebogryzarki w nieoczekiwanym kierunku.

Dzięki wdrożeniu kultywatorów napędzanych ciągnikami orka dużych gruntów jest łatwa i szybka w bardzo krótkim czasie, bez konieczności dużego wysiłku ludzkiego.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *