Motywacja stanowi motor napędowy poszukiwań pracy. To od niej zależy, jak skutecznie i szybko potrafimy poszukiwać nowego zatrudnienia. Co robić, aby motywować się, niezależnie od sytuacji w jakiej się znaleźliśmy?
Nagradzaj się
Nagradzanie samego siebie za pojedyncze kroczki w procesie rekrutacyjnym to wspaniała część procesu motywacyjnego. W ten sposób jesteśmy w stanie napędzać się do kolejnych przedsięwzięć i wyzwań w oparciu o celebrację sukcesów z poprzednich. Nawet jeśli są one niewielkie, np. nasza aplikacja na ofertę pracy znalezioną na Pracuj.pl zostanie pozytywnie rozpatrzona. Nagradzanie się może odbywać się z osobami towarzyszącymi, bliskimi bądź rodziną. W ten sposób zapamiętamy daną chwilę i jeszcze mocniej będziemy motywować się do dalszego działania.
Zapomnij o dotychczasowych niepowodzeniach
Kluczem do znalezienia nowego zatrudnienia, zwłaszcza po utracie dotychczasowego, jest odcięcie grubą kreską tego, co było, a tego, co dopiero przed nami. Najważniejsze, abyśmy pogodzili się z faktem, iż nie mamy już pracy i koniecznie musimy znaleźć kolejną. Motywacją powinna być w tym przypadku przede wszystkim ambicja i chęć podjęcia wyzwania. Przeszkadzać nam w tym może wygodnicki tryb życia oraz niechęć do zmian. Radą na takie zachowanie i rozleniwienie niech będą prozaiczne rzeczy, np. poczucie, iż w nowym miejscu zatrudnienia będziemy otrzymywać o wiele wyższe wynagrodzenie.
Rozwijaj kompetencje
Doskonałą motywacją do poszukiwań pracy jest zdobywanie nowych umiejętności i poszerzanie własnych kompetencji. Nie ma nic bardziej budującego niż zdobycie wyższego wykształcenia bądź ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia. W ten sposób budujemy w sobie poczucie profesjonalizmu, a nasza samoocena zwiększa się. Jesteśmy wówczas skłonni brać udział w większej ilości procesów rekrutacyjnych o zróżnicowanym poziomie. Ponadto, dużo chętniej podejmujemy ryzyko i wyzwania jakie rzuca nam los.