Montujemy wyłaz na dach – czy potrzebujemy pozwolenia?

matthew-henry-nvFpb_MMRj8-unsplashWyłazy dachowe są przydatnym i funkcjonalnym elementem, w który powinien być wyposażony praktycznie każdy dach. Dzięki niemu można bez problemu wyjść na połać dachu z wnętrza pomieszczenia, co znacznie ułatwia wszelkie prace dachowe. Co więcej, wyłazy spełniają również funkcje zabezpieczenia. Sprawdzają się jako ochrona przed pożarem, zadymieniem, a także innymi niebezpiecznymi sytuacjami, w których konieczne jest zapewnienie bezproblemowej ewakuacji.

Montaż wyłazów dachowych w połaci dachu jest ingerencją w jej konstrukcję. Jednak pomimo to nie ma konieczności zgłaszania gdziekolwiek takiego montażu ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę, o ile wyłaz jest montowany w miejscu otworu okiennego. Jeśli jednak otwór powstaje w nowym miejscu, konieczne jest zgłoszenie i spełnienie wszystkich kwestii formalnych. Warto również zadbać o to, by wyłaz był dopasowany do konstrukcji dachu, nie obciążał jej nadmiernie, był również zamontowany z dbałością o wszystkie detale. Bardzo ważna jest przede wszystkim odpowiednia szczelność. W tej kwestii montaż wyłazów dachowych jest tak samo ważny jak montowanie okien dachowych. Połączenie między wyłazem a dachem musi być w stu procentach szczelne, aby wilgoć i woda deszczowa nie dostawały się do wnętrza dachu i nie powodowały problemów konstrukcyjnych.

Dobór odpowiedniego wyłazu dachowego

Wyłaz dachowy musi być dopasowany do połaci dachu, jego wielkości, a także indywidualnych potrzeb każdego budynku. Innych wyłazów potrzebujemy w domach jednorodzinnych, a innych w dużych halach produkcyjnych. Wyłaz musi być przede wszystkim solidnie wykonany, odporny na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, zalegający śnieg, a także wiatr czy palące słońce. Nowoczesne wyłazy dachowe zwykle skonstruowane są z aluminiowego szkieletu, w który montowany jest przejrzysty poliwęglan lub inne mocne tworzywo sztuczne. Dobrej klasy wyłazy powinny mieć świetne parametry techniczne, być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. W sytuacji zagrożenia, zadymienia czy pożaru wyłaz powinien otwierać się automatycznie, co pozwoli na szybkie odprowadzenie szkodliwych substancji, dymu i innych groźnych związków, które mogą się wydzielać na przykład w czasie pożaru. Wyłaz dachowy powinien być również zamontowany w takim miejscu, w którym będzie można bez problemu wyjść przez niego na dach. Nie powinno się montować wyłazów tam, gdzie nie będzie można z nich skorzystać bez używania chociażby wysokiej drabiny.

Warto korzystać z usług solidnych fachowców

Montaż wyłazów dachowy należy zlecać specjalistom, najlepiej takim, którzy mają wieloletnie doświadczenie i umiejętności. Na https://tech-plast.eu/swietliki-dachowe znajdziemy fachowych i sprawdzonych profesjonalistów, którzy znają się na wyłazach dachowych i są w stanie wykonać każde, nawet najtrudniejsze zlecenie. O wyłazach dachowych dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania budynku. O wiele łatwiej jest zamontować wyłaz w czasie prac budowlanych, a nie w gotowym już budynku, w którym konieczne jest ingerowanie w konstrukcję dachu. Na wyłazach nie należy oszczędzać i szukać jak najtańszych rozwiązań. Jest to bowiem inwestycja w bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jeśli będziemy szukać najtańszych produktów, może się okazać, że nie będą w stu procentach spełniać oczekiwań zarówno inwestorów, jak i późniejszych użytkowników pomieszczeń.

Polecamy:
- Woda dla firmy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *