Monitorowanie użytkowania internetu przez pracowników – co na to przepisy?

office_decor

W wielu firmach używanie internetu jest na porządku dziennym, gdyż wiąże się z codziennym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Jednak wielu pracowników korzysta z sieci niezgodnie z przeznaczeniem i w celach niekoniecznie służbowych. Czy mają się czego obawiać?

Internet jest w dzisiejszych czasach niezbędny praktycznie w każdej firmie. Dzięki niemu odbywają się kontakty z klientami czy kontrahentami, a także prowadzone są strony internetowe czy profile firmowe w mediach społecznościowych. Gdy zabraknie dostępu do sieci, w wielu przedsiębiorstwach może to oznaczać spory zastój w codziennej pracy.

Wykorzystywanie internetu niezgodnie z przeznaczeniem

Pracownicy, którzy mają nieograniczony dostęp do sieci, często korzystają z niej w nie do końca prawidłowy sposób. Zamiast wykonywać obowiązki zawodowe, zajmują się przeglądaniem swoich mediów społecznościowych, czytaniem ciekawych artykułów czy spędzaniem czasu na różnego rodzaju serwisach internetowych.

speed testNie trzeba wspominać o tym, że takie korzystanie z sieci ma bezpośrednie przełożenie na efektywność pracownika i jakość wykonywanej przez niego pracy. Pracodawca ma jednak prawo monitorowania tego, w jaki sposób jego pracownicy korzystają z internetu, a jeśli okaże się, że w sposób nie do końca słuszny, może w tej sytuacji wyciągnąć konsekwencje. W czasie pracy pracownik ma bowiem obowiązek wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a nie zajmować się czymś zupełnie innym. W wielu firmach instalowane są również różnego rodzaju programy szpiegujące, które dostarczają informacji, na jakie strony wchodzą pracownicy i jak wiele czasu na nich spędzają.

W niektórych przedsiębiorstwach praktykowane jest również blokowanie niektórych stron, na które pracownicy często wchodzą, a nie jest to związane z ich pracą.

Warto zachować zdrowy rozsądek

Każdy pracownik, który podczas wykonywania obowiązków zawodowych, ma dostęp do internetu, powinien zdawać sobie sprawę, że powinien z sieci korzystać jedynie w celach zawodowych. Nic się nie stanie, jeśli raz w ciągu dnia sprawdzi prywatną pocztę czy profil w mediach społecznościowych, jednak jeśli przez wiele godzin będzie zajmował się prywatnymi sprawami, musi liczyć się z konsekwencjami. Pracodawca powinien więc odpowiednio kontrolować pracowników, gdyż forma spędzania czasu w internecie może mieć bezpośredni wpływ na zyski przedsiębiorstwa.

Każdy właściciel firmy powinien również zadbać o to, by internet działał sprawnie i bezawaryjnie. W wielu firmach dostęp do sieci jest niezbędny podczas codziennej pracy. Nawet kilkunastominutowy brak dostępu do internetu może spowodować spore problemy. Konieczny jest więc szybki internet, który zapewni sprawny przepływ danych nawet w dużej ilości lub dużej wielkości. Jeśli internet działa słabo i pracownicy często zgłaszają problemy z siecią, warto rozejrzeć się za nowym dostawcą usług. Jest to bowiem inwestycja w sprawne funkcjonowanie firmy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *