Gra miejska dla firmy – dlaczego to świetny pomysł?
Gry miejskie nie są może najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu, jednak mają swoje wierne grono entuzjastów, które z każdym rokiem się powiększa. Okazuje się, że ze względu na swoją specyfikę i kierujące nimi zasady, gry te mogą być nie tylko dobrą rozrywką, ale i przydatnym narzędziem, dającym wiele możliwości. Przekonaj się, jak możesz wykorzystać je w swojej firmie.
Gra miejska – na czym polega?
Na pewno pamiętasz z dzieciństwa granie w gry planszowe, polegające na wykonywaniu kolejnych czynności, przypisanych do odpowiednich pól na planszy w celu dotarcia do mety i osiągnięcia celu. Gry miejskie, czasem nazywane również grami terenowymi, to swego rodzaju przeniesienie mechanik planszówki do rzeczywistego świata: gracze są tu pionkami, a ich planszą – miasto i wyznaczona trasa. Uczestnicy, działając solo lub w małych grupkach, przechodzą przez wcześniej przygotowane etapy, rozwiązują pozostawione w kolejnych punktach zagadki, co umożliwia im dotarcie do celu podróży i zdobycie nagrody. Okres pandemii i panujące obostrzenia uniemożliwiły organizowanie gier miejskich, jednak teraz, gdy sytuacja na świecie się uspokoiła, warto mieć to hobby na uwadze. Jak się bowiem okazuje, pod pozorem dobrej zabawy, organizatorzy gier są w stanie realizować długoterminowe cele. Badania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wykazały na przykład, że odpowiednio zorganizowana i poprowadzona gra miejska może być doskonałym narzędziem promocji miasta i lokalnej turystyki. A jak ty możesz wykorzystać tę forę spędzania wolnego czasu w swojej firmie?
Dlaczego warto zorganizować grę miejską dla swoich pracowników?
Dobra atmosfera w miejscu pracy i przyjazne relacje między pracownikami to jedna z podstaw dobrze funkcjonującej firmy. Nie bez powodu wielu pracodawców tak chętnie organizuje wszelkie integracje czy imprezy pracownicze – takie formy wspólnego spędzania czasu pozwalają zacieśnić więzi, a nawet przełamać ewentualne uprzedzenia. Zorganizowanie gry miejskiej dla firmy jawi się więc jako doskonała alternatywa dla klasycznej imprezy integracyjnej. Największym atutem takiego rozwiązania jest nauka współpracy – jako organizator gry możesz przewidzieć w scenariuszu podział graczy na dwu-, trzyosobowe grupy, które będą musiały połączyć siły, by ukończyć grę z powodzeniem. Taka forma integracji szczególnie dobrze może się sprawdzić w przypadku grupy młodych stażem pracowników, będących na swoim stanowisku od niedawna, którzy nie mieli jeszcze okazji dobrze się poznać. W celu rozwiązania kolejnych zagadek lub wykonania zadań, będą musieli działać jako grupa, co może wpłynąć na zwiększenie produktywności i poprawę relacji. Jako autor scenariusza gry miejskiej, możesz zadbać o to, by zadania, jakie napotkają na swojej drodze gracze, nawiązywały w jakiś sposób do wartości, które chcesz rozwijać w swojej firmie, bądź też do konkretnych sytuacji, które miały miejsce w miejscu pracy. Jeśli np. zaobserwujesz, że twoi pracownicy mają powracający problem z jakąś kwestią czy zagadnieniem, możesz w subtelny sposób nawiązać do tego w swojej grze, a przy tym zaproponować jakieś możliwe rozwiązanie problematycznej kwestii. Nie należy też zapominać o najważniejszym – gry terenowe to przede wszystkim dobra zabawa i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Momenty rozrywki są istotne dla zacieśniania więzi na linii pracodawca – pracownicy i poprawy wzajemnych relacji. Osoby zatrudnione w twojej firmie na pewno docenią taką inicjatywę. Gry miejskie to doskonały sposób na odpoczynek w sposób aktywny, i równie doskonałe narzędzie zacieśniania więzi międzyludzkich. Mając to na uwadze, możesz uwzględnić tę formę w swoich planach pracy na przyszłość – zagwarantuje to tobie i twoim pracownikom nie tylko dobre wrażenia, ale i trwałe efekty.