Meble laboratoryjne – jak rozpoznać te dobre?

Meble – to dzięki nim każde wnętrze nabiera wyrazu i funkcjonalności. Konkretne sprzęty, właściwie skomponowane i ustawione, sprawiają że zamknięta przestrzeń nabiera właściwego sobie znaczenia – ponieważ można ją precyzyjnie zidentyfikować i wykorzystać. Zasadnicze cechy mebli to ich estetyczność i funkcjonalność – i w przypadku każdej przestrzeni trzeba zdecydować, która z nich jest istotniejsza.

Jak wybierać meble laboratoryjne?

Laboratorium, jak wskazuje sama nazwa, to miejsce w którym są prowadzone różnego rodzaju prace – a wpisują się w sferę badań chemicznych. Estetyka zagospodarowania tego rodzaju miejsca jest oczywiście mile widziana – bo znacznie efektywniej pracuje się w miejscu, które jest miłe dla oka. Jednak w przestrzeni laboratorium ta cecha mebli schodzi na drugi plan – ustępując pierwszeństwa funkcjonalności.

1ec65038df3cf8d49a8a55f1e081d29d

Wybierając wyposażenie laboratoryjne, należy rozważnie dobrać takie sprzęty, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania takiego miejsca. Zależnie od potrzeb konkretnego laboratorium, trzeba zainwestować w taki zestaw, w którym będą zachowane właściwe proporcje: bo przydadzą się zarówno stanowiska do pracy, jak też szafki służące do przechowywania wszystkich substancji służących do racy. Te proporcje mogą być różne – ale niezmienna powinna być dobra jakość wybranych mebli.

Meble laboratoryjne, zwłaszcza te, które służą zaaranżowaniu stanowisk pracy, nie mogą być wykonane z przypadkowych materiałów. To bardzo ważne, żeby tworzywo blatu czy szafki było odporne na działanie wielu czynników. W pierwszej kolejności należy oczywiście wymienić te chemiczne: a odczynnikom i rozpuszczalnikom bardzo dobrze przeciwstawia się ceramika.

W dalszej kolejności warto rozważyć odporność mebli laboratoryjnych także na uszkodzenia mechaniczne, nie tylko ewentualne uderzenia, ale także choćby na zarysowanie. Pod tym kątem warto rozglądać się za (na przykład blatami) wykonanymi z żywic epoksydowych. Trzeba być jeszcze bardziej wymagającym, wybierając meble służące do przechowywania utensyliów. W tym przypadku warto zainwestować w meble stworzone z nawet ognioodpornych materiałów.

undefined

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *