Cegła w domu – liczne zalety, nikłe wady

PrzechwytywanieNiezależnie od tego, czy szukasz przemysłowego szyku, czy tylko historycznego uroku cegły, odsłonięta ściana wewnętrzna z cegły może stworzyć uderzający punkt centralny i ciepło w każdym pomieszczeniu.

Odsłonięty ceglany mur w domu może oddać poczucie ciepła i charakteru oraz dodać teksturę do dużej pustej przestrzeni. Może być również źródłem frustracji. Chociaż trwałe, odsłonięte cegły i zaprawa mogą łuszczyć się i kruszyć i wymagają większej konserwacji niż tynkowana lub jakakolwiek ściana. Jeśli masz zamiar odsłonić ukryty mur z cegły lub kupić lub wynająć dom z ceglanymi ścianami wewnętrznymi, te wskazówki pomogą Ci zdecydować, czy odsłonięta cegła na ścianę jest dla Ciebie odpowiednia.

Ponieważ trendy w projektowaniu wnętrz podkreślają charakter przemysłowy i produkcyjny, wielu właścicieli domów decyduje się na usunięcie starzejących się listew i ścian gipsowych zamiast ich naprawy. Ceglana ściana dodaje charakteru wnętrzu i tworzy natychmiastowy punkt centralny dla pokoju. Odsłonięte ceglane ściany są szczególnie popularne w nowoczesnych loftach i mogą nadać surowy urok sypialni, salonowi lub kuchni.

Zalety odsłoniętych ścian wewnętrznych z cegły

Urok – oprócz funkcjonalności w domu, odsłonięty wewnętrzny mur z cegły jest fantastycznym punktem centralnym. Tekstura – cegły są wypełnione teksturą i to jest ich kolejną, wielką zaletą.

Przemysłowe projektowanie wnętrz polega na dumnym prezentowaniu funkcji, które większość domów stara się ukryć. Odsłonięte rury i przewody, dużo powierzchni drewnianych i metalowych, polerowany i nieoszlifowany beton. Nic nie mówi o „industrialnym szyku” tak jak odsłonięty ceglany mur.

Mur ceglany może wytrzymać większe obrażenia niż tynk lub ściana z gipsu. Mimo, że może odpryskiwać i rozpadać się, niewielki uderzenie lub zadrapanie naprawdę nie zaszkodzi cegle.

Czy taka cegła ma jakieś wady?

W starszych domach i budowlach cegły na ścianach wewnętrznych nie są tak wysokiej jakości, jak cegły licowe na zewnątrz domu. Większość projektów domów obejmowała listwy i tynki wewnętrzne. Ponieważ wewnętrzne cegły byłyby ukryte, cegły te są często rozdrobnione, wyboiste, nierówne i wadliwe. Cegły wewnętrzne były często układane przez praktykujących murarzy uczących się rzemiosła.

Problemy z wilgocią? Cegły są porowate, co może prowadzić do problemów z wilgocią i pleśni. Wahania wilgoci mogą powodować kruchość cegły i zaprawy między cegłami, co może powodować pękanie, łuszczenie się i kruszenie. Jeśli masz dużą powierzchnię odsłoniętej cegły, może być konieczne uszczelnienie ściany szczeliwem do cegieł. Będziesz musiał wymienić brakującą lub kruszącą się zaprawę i ewentualnie wymienić pęknięte lub zniszczone cegły przed uszczelnieniem ściany.

Podsumowując – szukając pomysłów na wypełnienie wnętrz, być może wcale nie pomyślisz w pierwszej kolejności o cegle. Jednak gdy tylko ta myśl wpadnie Ci do głowy, nie wypadnie z niej dopóki w istocie w Twoim salonie nie będzie widoczna tak piękna ściana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *