Rysy na lakierze samochodowym – jak skutecznie się ich pozbyć?

vlad-grebenyev-7eCBiZgyr4E-unsplashRysy na lakierze samochodowym kiepsko prezentują się, sprawiają, że auto traci na wyglądzie i atrakcyjności. Z drugiej jednak strony – przy codziennym użytkowaniu aut trudno sobie wyobrazić, by przez lata prezentowało się nienagannie. Rysy, jakie powstają na karoserii, można jednak usunąć. Co więcej, niekoniecznie trzeba od razu oddawać auto do profesjonalnego polerowania czy specjalistów od usuwania tego rodzaju mankamentów.

Rysy na lakierze mogą powstawać z różnych powodów. Oczywistą kwestią są różnego rodzaju parkingowe zarysowania i inne obcierki. Jednak także kurz, brud czy inne zanieczyszczenia mogą powodować drobne rysy, które warto usuwać od razu, jak je tylko zauważymy. Każda rysa zapoczątkowuje bowiem proces coraz większej degeneracji lakieru – im później ją zauważymy i postanowimy usunąć, tym trudniej będzie się jej pozbyć.

Jak szybko usunąć rysy z lakieru?

W ofercie producentów preparatów do karoserii można znaleźć między innymi sztyfty z bezbarwnym lakierem lub specjalny lakier zaprawkowy, a także różnego rodzaju pasty i kredki, które pozwalają na miejscowe usunięcie zabrudzeń i zarysowań. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest upewnić się, czy faktycznie jest ono skuteczne, bezpieczne i nie spowoduje dodatkowych uszkodzeń lakieru. Bardzo często bywa bowiem tak, że kredki czy sztyfty, które w reklamach potrafią zdziałać cuda, w rzeczywistości nie sprawdzają się aż tak dobrze. Dobrym pomysłem będzie więc porównanie różnych sposobów, a przede wszystkim zapoznanie się z opiniami osób, które już korzystały z produktu danej marki i mogą nieco więcej powiedzieć na temat jego jakości, trwałości i przede wszystkim skuteczności.

Lepiej zapobiegać niż później usuwać

Powstawanie rys w dużej mierze jest uzależnione od tego, w jaki sposób karoseria samochodowa jest chroniona. Kierowcy, którym zależy na nienagannym wyglądzie, mogą zdecydować się na położenie na karoserię specjalnej powłoki, która zwiększy trwałość i odporność lakieru, a co za tym idzie – zminimalizuje ryzyko powstawania rys. Do wyboru jest obecnie kilka różnego rodzaju powłok, wśród których coraz bardziej popularna jest powłoka ceramiczna. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Powłoka ceramiczna nie jest jednak tania – jeśli decydujemy się na taką opcję, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Nałożenie powłoki ceramicznej wymaga bowiem pracy profesjonalistów. Z takiego rozwiązania korzystają więc przede wszystkim właściciele bardziej luksusowych i drogich samochodów, którym zależy na ich nienagannym wyglądzie. Poza powłoką ceramiczną, do wyboru mamy również kilka innych powłok, także w bardziej przystępnych cenach. Można więc bez problemu znaleźć rozwiązanie, które przedłuży trwałość lakieru, a jednocześnie nie będzie nadmiernym obciążeniem dla naszego portfela.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *