Który zawód zagraża Twoim oczom? Sprawdź zanim będzie za późno

bigstock-eye-strain-glasses-tired-68342218-1024x684

Oczy są podstawowym organem, przez który komunikujemy się ze światem. Oczywiście, mamy jeszcze cztery zmysły, które równie dobrze pełnią swoją rolę. Ale wzrok, jest nie tylko najważniejszy, ale także najwygodniejszy. To oczy dają nam możliwość oceny sytuacji i określają nasz świat: kolorowy, lub szary. Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są oczy. Nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego.

Widząc świat, przechodzimy nad tym do porządku dziennego, ale gdyby nagle ten świat zniknął? U 99% ludzi oddziałuje to przede wszystkim na psychikę. Ich świat rozpada się w mgnieniu oka. Już nigdy nie będą tacy sami. Zarówno życie rodzinne, towarzyskie, oraz zawodowe zmienia się nie do poznania, ponieważ jest to koniec tego świata, który znali. Teraz są w nowym świecie – czarnym i dla nich niebezpiecznym, ponieważ wszystkich czynności muszą się uczyć na nowo. Więc nie obejdzie się tu bez pomocy innych ludzi. Powyższa sytuacja jest jak najbardziej możliwa i nie można odgradzać się od takich przypadków. Szczególnie, kiedy pracujemy w warunkach, mogących znacznie pogorszyć nam wzrok.

Jakie zawody są najbardziej niesprzyjające naszym oczom?

plisa-zaciemniajaca-termo-premium-czarnySą to wszystkie te zawody, w których wzrok jest niezbędny. No, ale przecież w każdym zawodzie wzrok jest niezbędny. No tak, tylko jedne są mniej, a drugie bardziej wymagające dla oczu. Dobrym przykładem „wyzysku” oczu, może być zawód programisty. Często wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora doprowadza do znacznej utraty wzroku. Zaczyna się niewinnie. Mimowolnie ściskamy powieki, aby dać oczom odpocząć. Czujemy, że stają się coraz bardziej suche, a wzrok bardziej mętny. Ale nie tylko programiści „mają pod górkę”. Wszyscy pracownicy, pracujący przed ekranami (urzędnicy itp.), mogą być narażeni na pogorszający się wzrok w trakcie swojej pracy. Także pracownicy fizyczni, jak np. spawacze, czy kierowcy. Nie od dziś wiadomo, że oślepiający punktowo błysk spawarki może wpłynąć znacząco na jakość widzenia. Jeśli chodzi o kierowców, często źle ustawione światła innych samochodów na drodze, mogą znacznie oślepiać i powodować przeciążenie naszego wzroku.

Jak zapobiegać?

W takich wypadkach niezbędna jest pomoc doraźna. Czyli (jeśli oczy są suche) nawadnianie ich w trakcie pracy (mogą być np. sztuczne łzy, lub inne środki nawadniające). Noszenie okularów do jazdy nocnej, także nie zaszkodzi. Łagodzą one blask świateł innych samochodów i dają lepszy komfort widzenia. Wszystko zależy od tego, jak czujemy się w takich okularach, jednak pewne jest, że pomagają i nawet lekko rozjaśniają nocną przestrzeń przed autem. Oczywiście, nie zaszkodzi cyklicznie badać wzrok szczególnie, jeśli pracujemy w warunkach nadmiernie go eksploatujących. Gdyby się okazało, że jednak potrzebujemy okularów, nie wahajmy się z nich skorzystać. Przecież to wszystko dla naszego zdrowia, oraz komfortu wykonywanej pracy, a także normalnego egzystowania w codziennym życiu. Przecież oczy – to nasze okno na świat.

Artykuł opracowano wspólnie z Centrum Medycznym Mavit – leczenie zaćmy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *