Uraz kręgłosłupa a nowoczesne sposoby leczenia ubytków

move-3605073_960_720Kyfoplastyka to sposób naprawy uszkodzonego kręgosłupa przy zastosowaniu małoinwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Została zaprojektowana do leczenia złamań kręgosłupa (oddzielenie i osłabienie materiału kostnego trzonu kręgu). Te złamania są często spowodowane osteoporozą.

Warto wiedzieć, że wertebroplastyka lub kyfoplastyka to zabieg o długiej historii medycznej. Kyfoplastyka od dziesięcioleci jest wykonywana jako operacja otwartego kręgosłupa, w celu zwiększenia objętości złamanych kręgów i uśmierzenia bólu. Jednak od 1984 r. procedura ta jest wykonywana jako zabieg małoinwazyjny: wertebroplastyka przezskórna stała się standardową procedurą po osteoporotycznym złamaniu mózgu.

Terminologia

Wertebroplastyka przezskórna to chirurgiczna naprawa złamania kręgosłupa za pomocą cementu kostnego lub nowoczesnego materiału silikonowego bez przywracania wysokości kości kręgowej. Miejsce złamania jest leczone i zabezpieczane odlewem wewnętrznym. Kyfoplastyka przezskórna to prawie ten sam zabieg, jednak przed założeniem gipsu przywracana jest wysokość trzonu kręgu. Osiąga się to poprzez nadmuchanie balonu, aby utworzyć ubytek w miejscu złamania, który jest następnie wypełniany cementem kostnym.

Elastoplastyka opisuje zastosowanie bardziej elastycznego środka wypełniającego na bazie silikonu do przezskórnych operacji kyfoplastycznych zamiast tradycyjnego kruchego cementu kostnego.

Objawy osteoporotycznych złamań kręgosłupa

-Deformacja kręgosłupa skutkuje postawą pochyloną do przodu
-Zmniejszona średnica trzonów kręgowych zmniejsza wysokość ciała
-Statyczne zmiany kręgosłupa upośledzają mobilność i równowagę
-Zmniejszony wzrost upośledza pojemność płuc, oddychanie i prowadzi do pogorszenia ogólnego metabolizmu
-Zwiększone ciśnienie w narządach wewnętrznych wynikające z deformacji kręgosłupa
-Potencjał zaburzeń neurologicznych (porażenie, drętwienie, utrata siły, osłabienie odruchów) z powodu zwiększonego nacisku na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe

U zdrowych pacjentów może dojść do złamania kręgosłupa jako rzadkiej konsekwencji poważnego wypadku. U pacjentów z osteoporozą złamanie kręgów może wynikać z życia codziennego. Sytuacja tak trywialna jak potknięcie się na schodach podczas noszenia torby, nawet kichanie czy kaszel może skutkować złamaniem kręgosłupa!

Ból po złamaniu kręgosłupa

Skutek złamania kręgów jest natychmiastowo bolesny i drażniący. Każde złamanie kości może prowadzić do obrzęku (nagromadzenie płynu powodujące bolesny obrzęk wewnętrzny).

Ból jest zawsze odczuwalny blisko miejsca złamania, zwykle w okolicy talii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To właśnie w tym obszarze trzony kręgów najczęściej cierpią z powodu największego nacisku i pękania. Ból nasila się w pozycji siedzącej lub stojącej. Pacjenci odczuwają ulgę w pozycji leżącej. Ruchliwość, a tym samym jakość życia, jest naturalnie zmniejszona przez złamanie kompresyjne kręgów, ponieważ pacjent będzie miał tendencję do pozostawania w pozycji spoczynkowej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *