Ile kosztują drukarki fiskalne online?

6a96170560834f012630f5434eccb401

Drukarki fiskalne online, łączące się z CRK, nie tylko pozwalają dopełnić obowiązku fiskalnej ewidencji sprzedaży, ale również – poprzez funkcje i współpracę z oprogramowaniem – wspierają codzienną pracę w różnych sektorach, np. w gastronomii czy aptekach. Ile kosztują drukarki fiskalne online, od czego zależy ich cena, jak działają? Wyjaśniamy!

Ile kosztują drukarki fiskalne w wersji online?

Drukarki fiskalne online sprawdzonych marek, takich jak Posnet, Novitus, Elzab, kosztują od około 1500 do 4000 złotych netto. Najtańsze modele to niewielkie urządzenia oferujące wszystkie podstawowe funkcje, a zwykle też kilka opcjonalnych, przydatnych, wykraczających poza niezbędny standard. Urządzenia z wyższej półki cenowej są już bardziej funkcjonalne, a często przeznaczone też dla konkretnego typu działalności np. gastronomicznej czy aptekarskiej.

Drukarki fiskalne w cenie 1500-2000 zł to świetne rozwiązanie dla małych punktów i działalności niewymagających dużego i różnorodnego magazynu, obsługi wielu klientów naraz, dzielenia rachunków czy precyzyjnego nazywania towarów lub usług. Droższe drukarki fiskalne (powyżej 2000 zł) wspierają już pracę w branżach świadczących złożone usługi czy sprzedających towary o dużym zróżnicowaniu i rozbudowanym nazewnictwie.

Na zakup drukarki fiskalnej online można uzyskać ulgę nawet do 90% wartości netto urządzenia (nie więcej niż 700 złotych).

Dlaczego warto więcej zainwestować w drukarkę fiskalną?

Kupując drukarkę fiskalną online, warto kierować się nie tylko ceną, ale też – a może przede wszystkim – funkcjami urządzenia, możliwością wspierania codziennej pracy i ułatwiania zarządzania biznesem. Drukarka fiskalna jest urządzeniem na lata – a jeśli można zaoszczędzić dzięki niej czas, energię i pieniądze, to ta inwestycja błyskawicznie się zwraca!

Wraz z wyższą ceną drukarki fiskalnej online otrzymuje się dodatkowe funkcje, ale także gwarancję trwałości i niezawodności, estetyczny wygląd i mnóstwo przydatnych elementów, takich jak kolorowy wyświetlacz czy wiele opcji wydruku (logo graficzne na paragonie, QR kody, wydruki niefiskalne).

Czym charakteryzują się tańsze drukarki fiskalne online?

Tańsze drukarki fiskalne, w cenie około 1500 złotych, to urządzenia przeznaczone dla małych i średnich punktów sprzedaży. Są niewielkie – zajmują mało miejsca oraz dają swobodę w urządzeniu stanowiska kasjerskiego.

Poza paragonami drukarki fiskalne z niższej półki cenowej zwykle umożliwiają także drukowanie faktur i dokumentów niefiskalnych (m.in. potwierdzenia, bilety), a także umieszczanie na nich dodatkowych informacji, np. logo czy kodu QR. Wymiana rolek w drukarkach jest prosta, obsługa urządzenia wygodna i intuicyjna, a do części modeli można podłączyć dodatkowy, większy wyświetlacz.

Niektóre urządzenia z tej półki cenowej są też wyposażone w akumulator, który pozwala pracować „w terenie” (bez zasilania) oraz w dotykowy wyświetlacz, zwiększający komfort oraz intuicyjność pracy. W sprzedaży mobilnej świetnie sprawdzą się też specjalnie zaprojektowane modele drukarek o zwiększonej wytrzymałości – potwierdzonej testami i badaniami.

Czym charakteryzują się droższe drukarki fiskalne online?

Kupując nieco droższą drukarkę fiskalną, za około 2000-4000 złotych, można liczyć na zaawansowany procesor, system operacyjny czy dodatkowe złącza komunikacyjne, a to przekłada się na masę funkcjonalności. Tego typu urządzenia są polecane dużym punktom oraz specjalistycznym branżom, m.in. supermarketom, stacjom benzynowym, lokalom gastronomicznym, muzeom, aptekom itp.

Zaawansowany system wydruków niefiskalnych i wyświetlacz

Część modeli urządzeń z wyższej półki cenowej ma tak bardzo rozbudowany system wydruków niefiskalnych, że może z powodzeniem zastąpić zwykłą, standardową drukarkę biurową. Wiele urządzeń umożliwia również drukowanie nawet kilkuset różnych grafik i przekazów reklamowych na paragonach, kwitach i innych wydrukach. Tego typu modele drukarki fiskalnej wyróżniają się także zwiększona liczbą znaków używanych do opisywania towarów i usług (nawet do 60!).

Co więcej – dzięki dużym, podświetlanym i kolorowym wyświetlaczom – drukarka może stać się nośnikiem komunikacji marketingowej (z użyciem np. animowanych klipów). 

Funkcje drukarki dopasowane do specyfiki działalności

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych złącz sieciowych oraz wdrożeniu protokołu XML te nieco droższe drukarki fiskalne online współpracują z webowymi systemami sprzedaży, co ułatwia i przyspiesza obsługę klientów czy zarządzanie stanowiskiem.

Bardziej rozbudowane drukarki fiskalne online są też projektowane jako urządzenia specjalistyczne – dla konkretnego sektora. To np. sprzedaż związana z transportem pasażerskim, rejestrowanie usług refundowanych w aptece, gastronomia (np. drukarki dla aptek są przystosowane m.in. do naliczania opłat, realizacji recept czy drukowania wycen i receptur leków).

Drukarki fiskalne online można również połączyć z kilkoma urządzeniami, np. wagą, czytnikiem kodów kreskowych, systemem monitoringu.

Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć, że część urządzeń jest wyposażona w funkcję chroniącą przed „schodkiem podatkowym” – system automatycznie rejestruje historię zmian VAT, zapobiegając blokowaniu sprzedaży produktów.

Wybrać drukarkę fiskalną czy kasę fiskalną?

Wybór pomiędzy drukarką a kasą fiskalną powinien być czysto praktyczny – najlepiej w tej kwestii poradzić się specjalistów np. obsługi sklepu z urządzeniami fiskalnymi. Decyzja zależy od wielkości punktu sprzedaży, potrzeb i specyfiki pracy.

Z reguły jeśli stanowisko ma pracować z systemem sprzedażowym, potrzebna jest drukarka fiskalna. W mniejszych punktach oraz w przypadku jednoosobowej działalności lepiej sprawdzają się zaś kasy fiskalne. Drukarki fiskalne – właśnie dzięki współpracy z oprogramowaniem, ułatwiają codzienne zarządzanie sprzedażą, ale też całym magazynem i wszystkimi pracownikami.

Jak działa drukarka fiskalna online?

Wyżej omówione funkcje i sposób działania drukarek fiskalnych dotyczą w większości zarówno urządzeń tradycyjnych, jak i w wersji online. Posiadanie drukarki lub kasy online jest obowiązkowe dla wybranych grup przedsiębiorców (m.in. lekarzy, prawników, fryzjerów, warsztatów samochodowych, hoteli i restauracji). Od 2023 roku w sprzedaży będą dostępne wyłącznie urządzenia fiskalne online.

Drukarka fiskalna online różni się tym od tradycyjnej, że łączy się przez internet z CRK (Centralnym Repozytorium Kas), przekazując automatycznie dane o sprzedaży – np. paragony i raporty dobowe. Urządzenia fiskalne online aktualizują się automatycznie. Odmienny jest także proces fiskalizacji. Nie trzeba już składać w Urzędzie Skarbowym dodatkowym pism i zaświadczeń. Na zakończenie fiskalizacji wystarczy wydrukować pierwszy raport dobowy – trafi on prosto do CRK.

Podsumowując, zakup drukarki fiskalnej online to wydatek rzędu 1500-4000 złotych, a im wyższa cena, tym bardziej rozbudowana funkcjonalność urządzenia. Podczas wyboru drukarki warto zwrócić uwagę na jej możliwości i dopasować je do potrzeb – w tym celu warto skorzystać z pomocy sprzedawcy urządzeń fiskalnych. 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *