Nikt nie lubi krytyki. Nawet ta konstruktywna, mająca na celu Twój rozwój i pozwalająca wyciągnąć pozytywne wnioski, nie jest przyjemna w odbiorze. Pod jej wpływem pojawia się żal, a po dobrym nastroju nie pozostaje ślad. Jak powinieneś podejść do konstruktywnej krytyki, by przyniosła dobre efekty?
Po czym poznać konstruktywną krytykę?
Krytyka konstruktywna nigdy nie jest skierowana przeciw Tobie. Osoba, która wyraża krytyczną opinię, odnosi się wyłącznie do efektów Twojej pracy bądź konkretnego zachowania. Jej intencją nie jest obrażanie, lecz wskazanie jakich zmian od Ciebie oczekuje. Często z konstruktywną krytyką wiąże się udzielenie Ci wskazówek, jak można lepiej wykonać daną czynność lub w jaki sposób zmienić określone zachowanie. Jeżeli natomiast krytyka zostanie Ci przedstawiona w sposób wulgarny i obraźliwy, z pewnością nie służy niczemu dobremu i masz prawo zdecydowanie na nią zareagować. Nikt nie ma prawa poniżać Cię, nawet jeżeli popełniłeś błąd.
Opanuj złość i nie obrażaj się
Osoba krytykująca w sposób konstruktywny nie ma na celu Ci dopiec. Z tego powodu opanuj swoje nieprzyjemne odczucia, nie okazuj złości i nie obrażaj się. Wykaż zainteresowanie wygłaszaną na temat Twojej pracy opinią. Słuchaj spokojnie i uważnie. Kiedy dasz się ponieść emocjom, zostaniesz odebrany jako osoba, której brakuje dystansu do siebie i profesjonalizmu.
Wykaż się otwartością i chęcią prowadzenia dyskusji
Po wysłuchani krytycznej opinii o swojej pracy lub zachowaniu, wykaż się chęcią do rzeczowej dyskusji na temat obiektu krytyki. Dopytaj, co dokładnie zostało wykonane źle i czego oczekuje osoba wyrażająca krytykę. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią krytykującego, spokojnie i konkretnie wyjaśnij dlaczego. Natomiast gdy uważasz, że rzeczywiście zasłużyłeś na krytyczne słowa, powiedz o tym. Przyznaj się do błędu, porozmawiaj o możliwości jego poprawy. Podziękuj za krytykę – konstruktywna opinia przyczynia się do poprawy jakości Twojej pracy i unikania błędów w przyszłości.