Kim jest doradca budowlany i czym różni się od inspektora nadzoru budowlanego?

BuildingInspector

Dzisiaj skupimy się na dwóch zawodach związanych z budownictwem i architekturą. Jednym z nich jest doradca budowlany, drugim – inspektor nadzoru budowlanego. Aby lepiej zrozumieć specyfikę obu zawodów, jak również wszelkie różnice z nimi związane warto przyjrzeć się bliżej każdemu z osobna. Zacznijmy zatem od pierwszego zawodu, jakim jest praca w roli doradcy budowlanego.

Doradca budowlany – kim jest i co robi?

Zatrudnianie doradców budowlanych jest to rzecz, którą zarówno mała firma budowlana, jak i konstruktorzy wieżowców mają wspólną. W obu przypadkach, problemy pojawiają się różne i wszystkie mogą wymagać skorzystania z usług profesjonalisty, którym właśnie jest doradca budowlany – zwłaszcza jeśli ma miejsce żonglerka projektów, które obejmują wiele aspektów mechanicznych, obywatelskich, konstrukcyjnych, elektrycznych, a nawet procesów przetwórczych. Te same zasady stosuje się rozwiązywania problemów, bez względu na to czy wydajesz kilka tysięcy złotych czy dziesiątki milionów.

Korzyści z zewnętrznego doradcy w procesie budowlanym są liczne. Doradca budowlany może wspomóc cię na drodze arbitrażu, mediacji i negocjacji. Co zrobić, jeśli firma nie dokonuje należytej staranności w stosowaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę, a potem w ostatniej chwili, właściciel nieruchomości sąsiedniej kwestionuje granice własności? Ponownie, konsultant działający w twoim imieniu może sprawić, że sprawa będzie rozwiązana, aby nie tracić czasu jeśli chodzi o sam projekt budowlany.

źródło: archiweb.pl

Osoby biorące udział w budowaniu pozyskują ogromne korzyści z zatrudniania doradcy, dlatego korzysta z tego nawet wiele mniejszych firm, nawet te które nie mogą sobie pozwolić na eksperta, aby zajmował się sprawami budowlanymi. Ale wiedzą, że to po prostu ma sens – zatrudnić specjalistę, który może pośredniczyć za Ciebie i “mówić” językiem budowy w branży budowlanej. Rozstrzygania sporów jest jednym z największych zadań takich doradców, jednakże, to również dotyczy wielu innych kwestii konstrukcyjnych. Na przykład, wiele umów jest opracowywanych i realizowanych w trakcie realizacji projektu. Skąd wiesz, że wasze interesy są najlepiej reprezentowane w każdym przypadku? Nie wiesz, chyba, że zdecydujesz się wynająć doradcę budowlanego dla przeglądu umów – ten może ci oferować porady w zmian za drobne opłaty,

Przygotowanie wobec podmiotu za szkody jest kolejnym zadaniem tych konsultantów. Aspekty geodezyjne są tutaj brane pod uwagę, a także kwestie zarządzania i szkolenia pracowników budowlanych. Zarządzanie projektami jest bardzo pomocne w budowie gdyż konsultanci mogą pomóc w ramach działań z dostawcami i pracą najemną oraz w tym, by zadania działały wraz z ustalonym harmonogramem. Windykacja jest innym problem – doradztwo budowlane też się tym zajmuje. Po co marnować pieniądze i czas w odniesieniu do rzeczy administracyjnych, których nie bardzo rozumiesz? Chociaż może doprowadzić to po jakimś czasie do projektu budowlanego, to jest prawie niemożliwe, aby mieć kontrolę nad tym wszystkim na każdym etapie procesu. To jest to, co jest najlepszym zadaniem dla doradców budowlanych – służyć w ramach każdego procesu budowlanego w razie potrzeby.

Inspektor nadzoru budowlanego

Wtedy planujesz zakup nieruchomości komercyjnych pojawia się pytanie: “Jak mogę znaleźć wiarygodnego i właściwego inspektora budowlanego?” By się to udało warto wiedzieć czym zajmuje się taki zawód.

Istnieją różne rodzaje stanowisk dla inspektorów. Inspektorzy budowlani mogą przeprowadzać wszystkie typy inspekcji. Prowadzą wszystkie kontrole przeciwpożarowe, wykonują regularne inspekcje budowlane. Niektóre kontrole przeciwpożarowe wymagane są co sześć miesięcy, niektóre raz w roku, niektóre raz na dwa lata, a niektóre domy wielorodzinne muszą mieć taką inspekcję na trzy lata. Wielu inspektorów przeciwpożarowych ma prawo do wydawania zezwoleń do instalacji kominów, pieców węglowych, drewna lub granulatu i tak dalej. Sprawdzają też czy wszystko się zgadza względem lokalnych przepisów zagospodarowania przestrzennego.

Jak zatem widać są to dwa inne, całkiem odrębne zawody.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Kim jest doradca budowlany i czym różni się od inspektora nadzoru budowlanego?

  1. Karol
    25 października 2016 at 12:19

    Różnic jest sporo, przede wszystkim pod względem odpowiedzialności prawnej. Dlatego my wolimy zatrudniać profesjonalną firmę taką jak http://www.nieruchomosci.mawen.pl i mieć problem związany z zarządzeniem z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *