Uczucie znużenia, wypalenie zawodowe, senność, bezradność, brak rozwoju osobistego, słabe zarobki to tylko niektóre z cech jakie wymieniają osoby, które podjęły decyzję o zmianie pracy. Kiedy właściwie i czy w ogóle warto zmieniać pracę? Odpowiedź brzmi: tak! W krajach Europy Zachodniej, statystycznie rzecz biorąc, europejczyk zmienia pracę co 6 lat. W Polsce na tym stanowisku pracy wykonuje się średnio przez 14-16 lat. Przyczyny są różne, ale najczęściej pokrywają się z tymi, które zostały wymienione wcześniej.
Sytuacja w Europie i w Polsce
Zasadnicza różnica między sytuacją pracujących w Polsce a osobami zatrudnionymi w krajach Europejskich jest wiara we własne siły oraz jakby na to nie patrzyć lepsza sytuacja na rynkach pracy. W Niemczech pracownik zwalnia się bo sam tego chce. Che więcej zarabiać, chce pracować bliżej (lub dalej) od domu, chce zmieniać profil własnej kariery, chce wzbogacać swoje doświadczenie etc. etc. W Polsce natomiast pracownik się zwalnia najczęściej z powodu redukcji etatów lub za picie alkoholu w pracy. Tak, niestety taka jest prawda. Choć tendencje te powoli zmieniają się na lepsze, to jednak jesteśmy daleko w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi.
Gdy nachodzi nas myśl o zmianie pracy, w naszych umysłach rodzą się czarne myśli: “czy znajdę nową pracę?”, “skąd wezmę pieniądze na rachunki?”, “co powie rodzina?”, “czy sobie poradzę?”. Pozytywne myślenie to to czego najbardziej nam brakuje. Braku wiary we własny sukces również.
Musisz zdać sobie sprawę, że nikt o Ciebie nie zadba lepiej niż ty sam. Jeżeli firma nie inwestuje w Ciebie, nie pokazuje Ci, że jej na Tobie zależy, dlaczego miałbyś więc poświęcać się dla niej? Kiedy zaczynasz żartować ze swoich przełożonych i zauważysz, że bardziej szkodzisz firmie niż jej pomagasz, warto przemyśleć czy Twoja kariera zmierza po dobrych torach.
Zmiana sytuacji życiowej
Gdy zechcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym, wybierz odpowiedni moment na zwolnienie się z pracy. Przede wszystkim nie rób tego, jeżeli masz inne problemy osobiste. Np. choroba, problemy w związku, kredyty itp. Stres spowodowany poszukiwaniami nowego zatrudnienia, może być uporczywy. Poczekaj z tą decyzją aż Twoje sprawy się unormują. Tak abyś 100% swoich sił wewnętrznych przeznaczyć mógł na pokazanie się w nowej pracy z najlepszych stron.
Czytając komentarze osób, które po wielu latach zwolniły się i podjęły nową pracę w innej firmie w większości przypadków możemy przeczytać, że była to ich najważniejsza i najlepsza decyzja w życiu. Warto czasem postawić wszystko na jedną kartę, ale też nie ma co panikować. Bezrobocie w naszym kraju utrzymuje się na względnie niskim poziomie i pracę, wbrew powszechnym opiniom znaleźć nie jest trudno.
Silna osobowość to podstawa
Z obecnej pracy nie powinni rezygnować osoby o niskiej samoocenie, gdyż takie osoby często nie radzą sobie z przystosowaniem do nowych warunków, nowych osób, nowych wyzwań. Nie jest to reguła, ale w większości przypadków osoby o większym ego i większym samozaparciu, odniosły spektakularne sukcesy zawodowe.