Każdy wie, że pracować trzeba i kropka. Pracujemy nie tylko po to, żeby zarobić na bieżące sprawy, ale również po to, aby do odłożonych w ten sposób pieniędzy mieć dostęp wtedy, kiedy wiek i zdrowie nie pozwolą nam na pracę. Jakie są więc granice wiekowe? I czy są od tej reguły odstępstwa?
Wiek emerytalny
To że otrzymamy swoje odłożone na funduszy emerytalnym podczas wielu lat pracy środki jest pewne. Należy jednak zapytać, kiedy je otrzymamy. Otóż od 2014 roku weszła ustawa według, której, aby otrzymać świadczenia emerytalne mężczyzna musi mieć przepracowane 25 lat a kobieta 20. Konieczne jest też osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego – obecnie stopniowo dąży się do ustalenia tego wieku i przyjęcia, że zostanie on osiągnięty w wieku 67 lat. To, że wreszcie otrzymamy upragnioną emeryturę jest zatem pewne – pod warunkiem oczywiście, spełnimy powyższe warunki. Czy możemy jednak mieć wcześniejszy dostęp do swoich oszczędności, w przypadku, gdy na przykład stracimy prace i potrzebujemy skorzystać wcześniej z odłożonych w ten sposób oszczędności?
Wyjątki od reguły
Wiele osób o tym nie wie, ale faktycznie są realne sposoby na dotarcie do swoich pieniędzy zgromadzonych na funduszach emerytalnych wcześniej, niż przed samą emeryturą. Co możemy zatem zrobić i w jakich sytuacjach? Weźmy na przykład pod lupę konto emerytalne IRA. Jest to typ emerytalnego konta oszczędnościowego, z którego, jak najbardziej możemy wybrać przed czasem, czyli przed ukończeniem 59, 5 roku życia, ale… No właśnie, zawsze musi być jakieś „ale”. Takie wybranie zgromadzonej wcześniej gotówki będzie nas kosztowało 10% wartości oszczędności. Co, jak łatwo policzyć, przy większych sumach, zdecydowanie się nie opłaca.
Jest jednak sytuacja kiedy bezrobotni mogą mieć dostęp do zdeponowanych w ten sposób pieniędzy, nie ponosząc żadnych kosztów. Następuje to w momencie, kiedy ubezpieczony pobiera środki w celu samodzielnego opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego – nie tylko dla siebie, ale i dla całe swojej rodziny. Pobrane środki, są jednak traktowane jako pożyczka i koniecznie muszą zostać zwrócone do 60 dni po podjęciu pracy przez ubezpieczonego. To jest jedyna możliwość, aby uniknąć płacenia kary. Należy jednak tę formę pożyczki dokładnie przemyśleć i upewnić się, ze będziemy w stanie ją spłacić, ponieważ możemy być na tym mocno stratni.
Poza oszczędnościowym kontem emerytalnym IRA, mamy możliwość odkładania pieniędzy na przyszłość, na koncie typu Roth IRA i w tym przypadku, możemy je tam deponować nawet po ukończeniu 70 roku życia i wcale nie ma obowiązku, po upływie tego okresu ich z niego wybierać. Konto tego typu jest o wiele bardziej przychylne osobom bezrobotnym, które nagle potrzebują wypłaty gotówki. Możemy bowiem wybrać, zupełnie bezkarnie swoje oszczędności zgromadzone na koncie Roth IRA w każdej chwili, bez najmniejszych strat finansowych – wystarczy tylko, ze konto jest prowadzone przynajmniej od 5 lat i, że wpłata osiągnie status tak zwanej wpłaty „kwalifikowanej”.
To z kolei oznacza, ze właściciel owego konta musi spełniać jeden z czterech wymienionych przez ustawodawcę warunków. Mianowicie ukończył on 59, 5 lat; stał się nagle osobą niepełnosprawną – w tym przypadku traktuje się jego stan, jako główny argument do wypłaty środków; właściciel konta zmarł, a w związku z tym jego oszczędności przechodzą na spadkobiercę, który nie ma obowiązku kontynuować prowadzenia konta i postanawia je zamkną, wybierając wcześniej zgromadzone środki i ostatni warunek, dosyć zaskakujący: otóż możemy wybrać oszczędności jeżeli chcemy je przeznaczyć na zakup swojego pierwszego domu. Jak widać konto oszczędnościowe typu Roth IRA jest kontem o wiele bardziej łaskawym dla bezrobotnych niż klasyczne konto IRA.
Jak widać korzystanie ze swoich zgromadzonych na funduszach i kontach oszczędnościowych pieniędzy emerytalnych, lepiej nie ruszać, gdy nie ma absolutnej konieczności. Jest to bowiem zawsze pożyczka, a jak wiadomo, pożyczki są z reguły kosztowne. Jeżeli jednak musimy podjąć taką decyzję, zastanówmy się, która z dostępnych opcji będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Informacje przygotował serwis bankowe-konto.pl, na którym można założyć konto bankowe w dowolnym krajowym banku.