Wyobraź sobie, że możesz zjeść tyle tłuszczu, ile kiedykolwiek chciałeś, i nadal schudnąć. Masło, hamburgery, bekon, stek, ser – bez ograniczeń. Z wyjątkiem jednego. W zamian musiałbyś zrezygnować z prawie wszystkich węglowodanów, takich jak chleb, bułeczki, makaron, pizza, a nawet większość owoców. W rzeczywistości jest to kompromis wymagany do sukcesu diety ketogenicznej.
Chociaż może to zabrzmieć nowością, dieta ketogeniczna (w skrócie „keto”) została opracowana prawie sto lat temu przez lekarza Russela Wildera, jako element leczenia padaczki. Teraz jest to jeden z najgorętszych pomysłów na dietę dla osób się odchudzających. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z jej zalet – oto co musisz wiedzieć.
Co to jest dieta ketogeniczna? Keto dla początkujących
Wiele osób uważa, że keto jest dietą wysokobiałkową, ale w rzeczywistości ma dużo więcej tłuszczu. Z drugiej strony, jest bardzo mało węglowodanów, a zaledwie 5% do 10% kalorii pochodzi ze źródeł węglowodanowych. Biorąc pod uwagę, że większość z nas zużywa mniej więcej połowę kalorii pochodzących z węglowodanów, przyjęcie ketonowego stylu życia może oznaczać wiele zmian.
Celem diety ketonowej jest zmuszenie organizmu do ketozy, stanu metabolicznego, w którym organizm spala tłuszcz zamiast preferowanego źródła paliwa – węglowodanów. Ketoza to system zapasowy dla organizmu, który może być używany, gdy nie ma on dostępu do jedzenia, na przykład w czasach głodu. Nie ma to na celu długoterminowego zapewnienia energii ciału.
Co dzieje się, gdy twoje ciało nie otrzymuje węglowodanów potrzebnych do energii?
Po pierwsze, spala dostępne zapasy cukru zwane glikogenem, uwalniając w ten sposób wodę i wagę wody. To dlatego wiele osób doświadcza szybkiego spadku masy ciała w ciągu pierwszych kilku dni i tygodni na diecie ketonowej – i dlaczego ponowne wprowadzenie węglowodanów, które uzupełnia zapasy glikogenu i wody, odwraca utratę masy wody.
Następnie ciało rozkłada białko, aby wytworzyć prostą glukozę cukrową, ulubione źródło energii ciała. Ta zgrabna sztuczka nazywa się glukoneogenezą. Problem w tym, że tylko ograniczona liczba aminokwasów może zostać przekształcona w glukozę, więc proces ten pokrywa tylko ułamek zapotrzebowania energetycznego organizmu.
Po zastosowaniu glikogenu i strat wody oraz krótkiego zaklęcia glukoneogenezy organizm ostatecznie zwraca się do ostatniej możliwej opcji paliwowej: tłuszczu. Ponieważ tłuszcz nie może przekroczyć bariery krew-mózg, aby zasilić mózg, przekształca się go w formę, którą mózg może z łatwością wykorzystać – mianowicie alternatywną formę energii zwaną ketonami, tłuszczowym produktem ubocznym wytwarzanym przez wątrobę. Kiedy twoje ciało używa ketonów do energii zamiast zwykłej glukozy, jesteś skutecznie w ketozie.
W jaki sposób spożywanie większej ilości tłuszczu niż węglowodanów na keton prowadzi do utraty wagi?
Biorąc pod uwagę, że tłuszcz ma ponad dwa razy więcej kalorii na gram niż węglowodany, możesz zastanawiać się, w jaki sposób spożywanie większej jego ilości może pomóc w odchudzaniu. Koncentracja na tłuszczach i białkach wydaje się sprzyjać sytości, ułatwiając ograniczenie kalorii – tak to działa, mówiąc najprościej.