Kasa fiskalna kontra obrót firmy

cashregister_1725x810_21685

Kasa fiskalna to urządzenie, które ma generalnie pomagać przy finansach firmy i obliczać należny podatek do Urzędu Skarbowego podatnika. Czy ma ona wpływ na obrót firmy? Raczej nie. Na obrót finansowy firmy wpływ ma marketing, a nie kasa fiskalna.

Może ona jednak „wstrzymywać” samą sprzedaż, poprzez np. różnego rodzaju awarie, na które też potrzeba czasu, aby naprawić taką kasę fiskalną. Aby naprawić kasę fiskalną, należy wezwać profesjonalny serwis. Pod żadnym pozorem nie należy w niej grzebać i próbować samemu ją ewentualnie naprawić. Ingerencja w kasę fiskalną może grozić poważnymi konsekwencjami i karami finansowymi.

Limity obrotu na kasie fiskalnej

Istnieje limit obrotu na kasie fiskalnej. Chodzi o obrót w sprzedaży dla osób fizycznych, oraz rolników ryczałtowych w wysokości dwudziestu tysięcy złotych w roku podatkowym. Jeśli ta kwota nie zostanie przekroczona w ciągu roku podatkowego, ustawodawca zwolni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jeśli natomiast podatnik (przedsiębiorca) przekroczy tę kwotę, będzie musiał już wpisywać wszystko to co sprzeda, na kasę fiskalną.

Są to popularne paragony, które wystawia się w sklepach za zakup towarów, lub w firmach, za wykonane usługi. Istnieje także kwestia kwoty brutto, czy netto. Jeśli chodzi o podatników zwolnionych z opłaty podatku VAT, wybijają oni na kasie kwotę brutto, jeśli natomiast przedsiębiorca płaci Vat, musi to uwzględnić na kasie i wybić kwotę netto.

Początek sprzedaży w roku podatkowym

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 na początku roku podatkowego, zwolnieniu podlegają podatnicy, którzy w poprzednim roku nie przekroczyli „magicznej kwoty” 20 tysięcy złotych w sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Jest to oczywiście kwota brutto dla zwolnionych z podatku VAT, oraz netto, dla tych płacących VAT.

źródło: Kaspol.pl – kasy fiskalne Warszawa

Inaczej ma się sprawa z rozpoczęciem sprzedaży w trakcie roku podatkowego. Nie każdy rozpoczyna działalność gospodarczą zaraz z rozpoczynającym się rokiem.

Większość przedsiębiorców decyduje się założyć firmę w trakcie trwania tzw. „roku podatkowego”. Wtedy – ten sam paragraf, ale punkt drugi ustala, że zwolnieniu podlegają podatnicy, który rozpoczęli sprzedaż towarów i usług w ostatnim dniu poprzedzającego roku do czasu, aż osiągną kwotę 20 tysięcy złotych. Jeśli to się stanie, od tego czasu mają obowiązek każdorazowego ewidencjonowania sprzedawanych towarów i usług, na kasie fiskalnej. Co to oznacza dla przedsiębiorstwa? Ano to, że muszą kupić taka kasę w odpowiedniej firmie, zarejestrować ją, przeprowadzić legalizację i zgłosić ten fakt do Urzędu skarbowego osobiście. Firma sprzedająca nam taką kasę, także zgłasza ten fakt do

Urzędu Skarbowego na terenie podatnika (czyli tam, gdzie należy dany kupiec kasy fiskalnej)Generalnie, można wystawiać faktury VAT dla każdego naszego klienta – także dla klienta fizycznego, jeśli kwota dla tych w/w klientów (paragony) nie przekroczy 20 tysięcy złotych. Jeśli przekroczy, wtedy jesteśmy zobligowani do zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania sprzedaży i usług zgodnie z prawem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Kasa fiskalna kontra obrót firmy

  1. Samson
    11 grudnia 2018 at 07:57

    Ja ostatnio odkryłem, że można wygodnie zaopatrzyć się papier do kas przez internet. Nie sądziłem, że znajdę rolki kasowe 57×30 do mojej kasy i na 2gi dzień kurier mi je dostarczy pod drzwi firmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *