Kariera w medycynie? Jaką specjalizację wybrać?

kariera-lekarza

Zawód lekarza należy do elitarnej grupy zawodów, które od zawsze kojarzą się z prestiżem, dużym zaufaniem społecznym i wysokimi wynagrodzeniami. Niestety ostatnie lata dla polskiej służby zdrowia nie były zbyt łaskawe. Z powodu źle przeprowadzonych reform oraz nieprzygotowanej do zarządzania kadry kierowniczej, wiele szpitali stanęło na skraju bankructwa lub zostało zamkniętych. To z kolei zmusiło spory odsetek lekarzy do emigracji zarobkowej do krajów Europy Zachodniej. Z drugiej strony badania i kontrole pokazują, że jedną z największych bolączek polskiego systemu lecznictwa jest brak specjalistów. Dlatego wydaje się, że kariera w polskiej medycynie jest możliwa tylko w przypadku ukończenia specjalizacji gwarantującej nie tylko zatrudnienie, ale także atrakcyjne zarobki.

Którzy lekarze zarabiają najwięcej?

Mapa zarobków polskich lekarzy jest bardzo zróżnicowana. Według raportu sporządzonego przez Ministerstwo Zdrowia, w roku 2014 najwyższe pensje otrzymywali ordynatorzy w szpitalach w województwie wielkopolskim (około 16 000 zł), zaś najniższe w województwach śląskim, małopolskim i łódzkim (niecałe 10 000 zł). Podobne różnice w zarobkach dotyczą lekarzy z drugim stopniem specjalizacji – najlepiej, bo około 10 000 zł zarabiają ci z województwa wielkopolskiego, najmniej w kujawsko-pomorskim (niewiele ponad 6 000 zł). W przypadku lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji najwięcej oferuje województwo opolskie (ponad 8 000 zł), a najmniej kujawsko-pomorskie (około 5 500 zł). Najmniej, bo około 5000- 6000 zł zarabiają lekarze bez specjalizacji. Powyższe dane obejmują lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. Pozostali zatrudnieni na kontrakcie zazwyczaj mogą liczyć na wyższe pensje. Różnice w zarobkach zależą od wielu czynników, ale największą rolę odgrywa tu liczba specjalistów w danym województwie oraz długości czasu pracy (nadgodziny). I tutaj zasada jest prosta: tam gdzie jest najmniej specjalistów, tam także można liczyć i na zatrudnienie i na dobrą pensję.

Specjalizacje szczególnie poszukiwane w publicznej służbie zdrowia

Choć polskie uczelnie medyczne co roku opuszcza około 2, 5 tysiąca absolwentów, braki w kadrze medycznej odczuwalne są niemal w każdej placówce zdrowia. Przyczyną takiej sytuacji jest z pewnością fakt, że wielu młodych lekarzy woli od razu zaczynać pracę za granicą, gdzie mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne pieniądze. Pozostali w Polsce lekarze z kolei systematycznie się starzeją i powoli odchodzą na emeryturę. Brakującymi specjalistami postanowił się zająć rząd, który już w tym roku zwiększył liczbę rezydentur lekarskich o ponad 3, 5 tysiąca (w porównaniu do roku 2014). Zwiększona liczba miejsc dotyczy specjalizacji z tzw. priorytetowych dziedzin medycyny, czyli takich, w których występuje największy brak specjalistów.

Według Ministerstwa Zdrowia chodzi o następujące specjalizacje:

  • pediatria (leczenie dzieci),
  • geriatria (leczenie osób starszych)
  • onkologia.

(więcej specjalizacji lekarskich znajdziemy tutaj: http://spislekarzy.pl/)

Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza trzecia z wymienionych specjalizacji, w której zapotrzebowanie na specjalistów związane jest z wdrożonym niedawno pakietem onkologicznym. Zakładający wykrywanie i leczenie nowotworów na wczesnym etapie pakiet, może zadziałać tylko w przypadku zapewnienia pacjentom dostępu do odpowiedniej liczby specjalistów. W przypadku onkologii potrzebni są: specjaliści onkologii klinicznej, patomorfolodzy, specjaliści radioterapii onkologicznej, chirurdzy onkologiczni, hematolodzy i specjaliści medycyny paliatywnej).

Dziedzina geriatrii potrzebuje m. in. specjalistów geriatrów, reumatologów, ortopedów, diabetologów. Z kolei z obszaru leczenia dzieci brakuje specjalistów np. od kardiologii i nefrologii dziecięcej, endokrynologów, neurologów, onkologów czy specjalistów od dziecięcych chorób metabolicznych.

Dochodowe specjalizacje w sektorze prywatnym

Brak pieniędzy i niedobór specjalistów w publicznej służbie zdrowia jest wykorzystywany przez sektor prywatny. Prowadzący prywatne gabinety lekarze oraz niepubliczne ośrodki zdrowia na brak pacjentów nie mogą narzekać. Myśląc o karierze lekarza nie można więc pomijać takiej drogi zawodowej.

Szczególnie długie kolejki do prywatnych gabinetów ustawiają się w przypadku następujących specjalizacji:

  • ginekologia,
  • choroby wewnętrzne,
  • stomatologia i ortodoncja,
  • dermatologia,
  • okulistyka,
  • alergologia,
  • diabetologia

Jeśli chodzi o zarobki, to duże szanse na szybkie i wysokie zyski mają chirurdzy plastyczni.

Żródło: Informacja ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia pt. „Trzykrotnie więcej rezydentur na wiosenne postępowanie” Artykuł „Ministerstwo Zdrowia policzyło, ile zarabiają lekarze w szpitalu” Ilony Godlewskiej z dn. 20. 01. 2015r. (Wyborcza. pl)

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *