Kandydaci na stanowisko kierowcy autobusu — jakie powinni mieć cechy charakteru?

driver-3978839_640Kierowcy autobusów powinni mieć pewne cechy charakteru, dzięki którym sprawdzą się naprawdę dobrze w tym zawodzie. Prowadzenie wielkogabarytowego pojazdu przez wiele godzin, bardzo często w trudnych warunkach, wymaga anielskiej cierpliwości.

Cierpliwość i jakie jeszcze cechy charakteru powinien mieć kandydat na stanowisko kierowcy autobusu?

Oferty pracy na kierowcę autobusu miejskiego opisują wiele cech kandydatka, jakimi ten powinien się odznaczać. Wymogi są duże, gdyż w tej pracy trzeba dbać o drogi sprzęt, bezpieczeństwo i komfort pasażerów oraz radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Dlatego praca na tym stanowisku wymaga od kandydatów pewnych cech charakteru:

1. Pozytywnego nastawienia do ludzi i komunikatywności. Bardzo często pasażerowie rozmawiają z kierowcą, chociażby kupując bilet. Uprzejmość i komunikatywność umożliwiają nawiązanie przyjaznego, krótkiego dialogi nawet w sytuacjach, gdy podróżujący są zmęczeni, senni, sfrustrowani, pod wpływem alkoholu, czy agresywni. Osoba aspirująca na stanowisko kierowcy autobusu nie może być kłótliwa i opryskliwa. Tworzyłoby to mnóstw konfliktowych sytuacji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.
2. Umiejętności koncentracji w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Bywa, że w autobusach jest bardzo gorąco lub zimno. Za oknem zamieć, kolumny pieszych, korki, dziurawe drogi, jechanie za powolnym traktorem, w autobusie płacze dziecko, a dwie starsze panie wykrzykują coś, bo próbują porozmawiać. W takich warunkach kierowca autobusu powinien skupiać się na drodze i prowadzić pojazd tak, by bezpiecznie dojechać do celu. Nie każdy to potrafi. Dlatego warto rozważyć swoją umiejętność koncentracji w trudnych warunkach, nim zdecydujemy się na wykonywanie tego zawodu.
3. Punktualność. Wstawianie się w pracy o odpowiedniej godzinie jest bardzo ważna, jednak kierowca autobusu punktualnością musi odznaczać się przez cały dzień. Dojechanie na każdy z przystanków o czasie, to jego obowiązek. Niekiedy nie można go dopełnić ze względu na złe warunki na drodze, jednak mimo wszystko kierowca zawsze powinien się starać, by tego dokonać.
4. Dbałość o sprzęt i o swój wygląd. Pasażerowie oczekują, że kierowca będzie wyglądał schludnie i zadbanie. W końcu powierzają mu swoje życie, wsiadając do autobusu. Niechlujny, zaniedbany kierowca nie wzbudzałby poczucia bezpieczeństwa wśród pasażerów. Podobnie sytuacja wygląda z powierzonym mieniem. Dbałość o autobus jest ważna nie tylko ze względów ekonomicznych (bo to drogi sprzęt), ale również ze względów bezpieczeństwa.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *