Kierowcy autobusów powinni mieć pewne cechy charakteru, dzięki którym sprawdzą się naprawdę dobrze w tym zawodzie. Prowadzenie wielkogabarytowego pojazdu przez wiele godzin, bardzo często w trudnych warunkach, wymaga anielskiej cierpliwości.
Cierpliwość i jakie jeszcze cechy charakteru powinien mieć kandydat na stanowisko kierowcy autobusu?
Oferty pracy na kierowcę autobusu miejskiego opisują wiele cech kandydatka, jakimi ten powinien się odznaczać. Wymogi są duże, gdyż w tej pracy trzeba dbać o drogi sprzęt, bezpieczeństwo i komfort pasażerów oraz radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Dlatego praca na tym stanowisku wymaga od kandydatów pewnych cech charakteru:
1. Pozytywnego nastawienia do ludzi i komunikatywności. Bardzo często pasażerowie rozmawiają z kierowcą, chociażby kupując bilet. Uprzejmość i komunikatywność umożliwiają nawiązanie przyjaznego, krótkiego dialogi nawet w sytuacjach, gdy podróżujący są zmęczeni, senni, sfrustrowani, pod wpływem alkoholu, czy agresywni. Osoba aspirująca na stanowisko kierowcy autobusu nie może być kłótliwa i opryskliwa. Tworzyłoby to mnóstw konfliktowych sytuacji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.
2. Umiejętności koncentracji w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. Bywa, że w autobusach jest bardzo gorąco lub zimno. Za oknem zamieć, kolumny pieszych, korki, dziurawe drogi, jechanie za powolnym traktorem, w autobusie płacze dziecko, a dwie starsze panie wykrzykują coś, bo próbują porozmawiać. W takich warunkach kierowca autobusu powinien skupiać się na drodze i prowadzić pojazd tak, by bezpiecznie dojechać do celu. Nie każdy to potrafi. Dlatego warto rozważyć swoją umiejętność koncentracji w trudnych warunkach, nim zdecydujemy się na wykonywanie tego zawodu.
3. Punktualność. Wstawianie się w pracy o odpowiedniej godzinie jest bardzo ważna, jednak kierowca autobusu punktualnością musi odznaczać się przez cały dzień. Dojechanie na każdy z przystanków o czasie, to jego obowiązek. Niekiedy nie można go dopełnić ze względu na złe warunki na drodze, jednak mimo wszystko kierowca zawsze powinien się starać, by tego dokonać.
4. Dbałość o sprzęt i o swój wygląd. Pasażerowie oczekują, że kierowca będzie wyglądał schludnie i zadbanie. W końcu powierzają mu swoje życie, wsiadając do autobusu. Niechlujny, zaniedbany kierowca nie wzbudzałby poczucia bezpieczeństwa wśród pasażerów. Podobnie sytuacja wygląda z powierzonym mieniem. Dbałość o autobus jest ważna nie tylko ze względów ekonomicznych (bo to drogi sprzęt), ale również ze względów bezpieczeństwa.