System kafeteryjny, czyli w jaki sposób zmotywować pracownika za pomocą benefitów pozapłacowych?

09_800x533

Choć podstawowym elementem wynagrodzenia dla osób wykonujących pracę – niezależnie od wielkości firmy lub branży, w jakiej działa dany podmiot – pozostaje wynagrodzenie pieniężne, nie oznacza to jeszcze, że nie istnieją inne możliwości motywowania pracowników. Wręcz przeciwnie – praktyka biznesowa pokazuje, że dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań w tym zakresie. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca przed wdrożeniem tzw. systemu kafeteryjnego (wynagrodzeń kafeteryjnych) w swojej firmie? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać podstawowe informacje na ten temat.

Czym jest system kafeteryjny?

System kafeteryjny to taki sposób motywowania pracowników, w którym,  oprócz wypłacanej co miesiąc pensji, ważną rolę odgrywają dodatkowe elementy wynagrodzenia. Są to tzw. benefity płacowe oraz pozapłacowe. Wśród nich mogą znaleźć się takie rozwiązania jak między innymi:

  • darmowe lub częściowo finansowane przez pracodawcę karnety na siłownię, fitness, imprezy kulturalne czy basen,
  • telefon lub laptop służbowy,
  • samochód firmowy,
  • opcje na papiery wartościowe (w szczególności akcje). Rozwiązanie to jest szczególnie często stosowane w przypadku specjalistów oraz menedżerów wysokiego szczebla, którzy są zatrudnieni w ramach tzw. kontraktu menedżerskiego,
  • bony podarunkowe oraz okolicznościowe,
  • dopłaty do szkoleń – benefit ten jest często decydującym czynnikiem dla pracowników skupionych na rozwoju osobistym oraz długoterminowej karierze,
  • dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe oraz medyczne.

Bardzo często zdarza się, że informacje na temat benefitów pozapłacowych zamieszcza się już w ofercie pracy umieszczanej na stronie internetowej. Takie działanie ma na celu zachęcenie specjalistów do rekrutacji właśnie w danej firmie.

Najczęstszym rozwiązaniem jest przygotowanie pakietu składającego się z kilku lub nawet kilkunastu opcji, przy czym dany pracownik ma możliwość skorzystania z kilku dostępnych opcji – ich liczba powinna być uzależniona na przykład od zajmowanego stanowiska, stażu pracy lub osiąganych wyników (ten ostatni wariant sprawdza się przede wszystkim w przypadku pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie klientów).

Szczegółowe wytyczne oraz zasady przygotowywania i działania systemu kafeteryjnego powinny znaleźć się w regulaminie zakładowym. Dzięki temu zasady przyznawania benefitów będą klarowne oraz przejrzyste. Ponadto, nie powinny wówczas wystąpić podejrzenia, że część pracowników została potraktowana niesprawiedliwie. To właśnie dlatego poszczególne rodzaje benefitów należy przypisać do typów stanowisk, nie zaś przydzielać w sposób subiektywny (uznaniowy).

System kafeteryjny w przedsiębiorstwie – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Istnieje wiele powodów sprawiających, że system kafeteryjny to rozwiązanie chętnie stosowane przez pracodawców. Przede wszystkim, odpowiednio zaprojektowany system benefitów zwiększa szanse, że pracownik przywiąże się do danej firmy. Możliwość skorzystania z różnego rodzaju dodatków sprawia, że zatrudnienie w przedsiębiorstwie to idealna praca na długie lata oraz miejsce, w którym docenia się zaangażowanie pracownika.

Poza tym, właściwe wykorzystanie benefitów to sposób na umiejętne konkurowanie za pomocą płac oraz możliwość szybkiego dostosowywania się do zmian na rynku pracy. Zamiast regularnie podwyższać płace nominalne, przedsiębiorstwa często decydują się na wprowadzanie dodatkowych benefitów, by wzbudzić w kadrze pracowniczej poczucie dumy oraz spełnienia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *