O Internetowym Koncie Pacjenta słyszał zapewne każdy, kto korzysta z różnych usług ochrony zdrowia. Jest to specjalna aplikacja, dzięki której można mieć pod ręką e-recepty, a także pełen dostęp do informacji na temat swojego zdrowia. Korzystanie z IKP jest z roku na rok coraz bardziej popularne, ni tylko wśród osób młodych. Aplikacja cieszy się spora popularnością także wśród osób starszych wiekowo, co oznacza, że jest wygodna, funkcjonalna i bezproblemowa w użytkowaniu.
Aby założyć Internetowe Konto Pacjenta, należy przede wszystkim posiadać profil zaufany, czyli wirtualny podpis, dzięki któremu możemy załatwiać wiele spraw online w urzędach i wielu instytucjach. Można to zrobić osobiście w urzędzie, możliwe jest również założenie profilu zaufanego przez internetowe aplikacje banków. Posiadacze profilu zaufanego bez problemu założą Internetowe Konto Pacjenta, co pozwoli na pełen dostęp do informacji na temat leczenia czy posiadanych e-recept. Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta może mieć każdy, kto tylko odczuwa taka potrzebę. Możemy również założyć IKP dla dziecka lub korzystać z elektronicznego konta pacjenta tych osób, które upoważniły nas do dostępu.
Zalety dostępu do IKP
Dzięki IKP można mieć kontrolę nad całym procesem swojego leczenia i dokumentacji medycznej, co może być wygodne w przypadku, gdy podejmujemy nowe leczenie i chcemy dostarczyć dokumenty z poprzedniego leczenia. Na IKP gromadzone są również wszystkie e-recepty, z jakich korzystamy. Bez problemu sprawdzimy więc sobie, kiedy wypisywaliśmy sobie poszczególne leki, co zostało wykupione, a jakie leki czekają jeszcze na zrealizowanie w aptece. Historię zgromadzoną w IKP można udostępnić lekarzowi, jednostce medycznej, a także bliskiej osobie, która ma potrzebę posiadania takich informacji. Posiadanie IKP pozwala również na pełne korzystanie z możliwości, jakie oferują e-recepty. Dzięki temu nie ma konieczności chociażby wykupywania wszystkich zapisanych leków w czasie jednych zakupów w aptece. Można też zrealizować część recepty w jednej aptece, a część w innej, co nie było możliwe w przypadku recept papierowych.
Dlaczego warto mieć e-recepty?
Korzystanie z erecept jest wyjątkowo wygodne dla każdego, kto kiedykolwiek korzystał ze zwykłych papierowych recept. Zdarzało się, że papierowa recepta była zgubiona, zniszczona lub nieczytelna. Bywało i tak, że aptekach miał wątpliwości co do recepty, była ona niekompletna lub nie zawierała najważniejszych informacji. Pacjent musiał więc wracać do lekarza, uzupełniać receptę i ponownie iść do apteki, co znacznie wydłużało czas zakupienia i wzięcia leków. W przypadku e-recepty takiego problemu nie ma. Wszystko jest zapisane w IKP, nie trzeba obawiać się, że aptekach recepty nie rozczyta lub zapisze inne dawkowanie. To ostatnie możemy również bez problemu sprawdzić sobie w Internetowym Koncie Pacjenta. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak kiedyś papierowe recepty, tak teraz recepty elektroniczne mają swój termin ważności. Leki najczęściej trzeba wykupić w ciągu 30 dni od ich zapisania przez lekarza. Są też takie specyfiki, które trzeba wykupić szybciej – przykładowo recepty na antybiotyki są ważne jedynie przez 7 dni od ich wystawienia.
Polecamy:
- Jakie stoły do restauracji warto wybrać?