Ogród to najważniejsza wizytówka naszego domu. Często poszukujemy oryginalnego pomysłu na jego aranżację. Jeden ze stylów, które są rzadkie w naszym społeczeństwie to styl japoński. Jest to styl, który na pewno wzbudzi uznanie u naszych gości, ale też jest świetnym pomysłem na ogród, w którym będzie nam się dobrze odpoczywać. Co do samego stylu, to jest głównie wzorowany na przyrodzie i naturze. Tak jak w naturze występuje harmonia, tak i w w ogrodzie w tylu japońskim jest ona jedną z ważniejszych cech. Cecha ta wynika także z religii i kultury Japonii. Takie ogrody w Japonii są małe ze względu na górzysty teren i przeludnienie. Oprócz tego takie ogrody są zarówno proste jak i eleganckie. Skromność i brak przepychu także wynika z tamtejszych terenów i kultury.
Ogród w stylu japońskim – dla kogo?
W Polsce taki ogród zobaczymy u kogoś, kto jest zafascynowany kulturą Japonii. Idealnie pasują do prostokątnych domów z płaskim dachem. Co ważne ogród w stylu japońskim musi zostać wykonany ze szczególną starannością. Dlatego są polecane osobom, które cechuje dbanie o szczegóły. W tym przypadku nie polecamy robić tego na własną rękę po przeczytaniu kilku artykułów, ale zwrócić się do specjalisty. Dlaczego? Taki ogród nie jest łatwy do wykonania. Jest dużo haczyków, które mogą utrudnić cały proces. Osoby, które zajmują się projektowaniem takich ogrodów, powinny także znać symbolikę i znaczenie wszystkich elementów, aby wszystko współgrało i nie stracić harmonii.
Dwie odmiany stylu
Styl japoński, o którym jest ten artykuł, dodatkowo dzieli się na dwie rożne metody. Jedna bardzo bazuje na wodzie. Musi być strumyczek lub staw. Dodatkowo znajdziecie w nim pełno kamieni, czasami także pagórki. Każdy element ma w tym stylu swoje własne znaczenie w zależności od stylu. W pierwszej odmianie strumyczek to rzeczka, a staw to jezioro lub morze. Kamienie i pagórki to symbole gór. Druga odmiana posiada mniej elementów wodnych, a więcej piasku, kamieni i żwiru. Tutaj każdy element także ma własne znaczenie. Piasek będzie symbolizował fale, żwir zaś morze, a kamienie to będą wyspy.
Więcej o symbolach
W tym akapicie wspomnijmy o innych elementach, które mają także swoje znaczenie. Woda. Ona symbolizuje życie. Gdy jest to woda płynąca, np. w strumyczku, to jest to symbol przemijania życia. Woda w ogrodzie w tylu japońskim rzadko jest stojąca i prawie zawsze jest obecna. To jeden z dwóch najważniejszych elementów. Drugi z najważniejszych elementów to kamienie. Symbolizują one trwałość, niezmienność przyrody. Najlepiej jakby kamienie były jasnej barwy i miały regularny kształt. Regularny kształt jest bardzo ważny we wszystkich elementach. Myślicie, że to niemożliwe, aby rośliny miały symbolikę? To jesteście w błędzie. Azalie, na przykład, symbolizują wiosnę, a trzykrotki zaś lato. Rośliny, które są zimno-zielone symbolizują długowieczność. Dlatego ten ogród jest tak ciężko zaprojektować samemu. Powinno się mieć specjalistyczną wiedzę i znać większość symboli albo wiedzieć, gdzie ich szukać.
🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko
ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)
nr. tel: +48 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
NIP: 8222169844