Jakie wymagania musimy spełnić aby pracować w Aptece?

farmaceuta

W dzisiejszych czasach o pracę nie jest łatwo. Jeszcze trudniej znaleźć zatrudnienie w swoim wyuczonym przez lata zawodzie. Zdobywając wykształcenie, wierzymy jednak, że uda nam się spełnić zawodowe marzenia. Praca w aptece jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Farmaceuta ma ciągły kontakt z różnymi lekami. Sprzedaje lekarstwa osobom, które przyjdą do apteki, aby zrealizować receptę. Nie trzeba wiele żeby się pomylić podczas odczytywania recepty i wydawania leków, dlatego osoba pracująca w aptece musi być odpowiedzialna.

Farmaceuta a magister farmacji

Warto zaznaczyć, że każdy farmaceuta jest magistrem farmacji. Natomiast nie każdy magister farmacji będzie farmaceutą. Aby zostać farmaceutą, to należy spełniać określone przepisy. Rada aptekarska przyznaje takiej osobie prawo do wykonywania zawodu farmaceuty. Magistrem farmacji jest osoba, która ukończyła studia farmacji wraz z uzyskaniem tytułu magistra. Praca w aptece wymaga odpowiedniego wykształcenia. Pracownikowi apteki, aby mógł dobrze wykonywać swoją pracę, potrzebne jest odbycie stażu pracy. Aby zostać kierownikiem apteki, należy staż pracy odbyć dużo dłuższy, bo około 5 lat. Bez tego nie mamy takiej możliwości, pozwalającej nam na pełnienie funkcji kierowniczej.

Kwalifikacje zawodowe a jakość obsługi

Pomimo posiadania kwalifikacji pozwalających na pracę w aptece, nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Bardzo ważne jest podejście do klienta. Bardzo często klientami są osoby starsze. Należy do nich podejść indywidualnie. Często poszukują pomocy dotyczącej dawkowania leków. Ważne jest, aby uprzejmie z klientami rozmawiać. Praca w aptece jest zajęciem, które pozwala nam dobre poznanie osób, które kupują leki. Wbrew pozorom, pomimo tego, że nie znamy się prywatnie z osobami realizującymi recepty, to mając w ręce receptę wystawioną przez lekarza, możemy o drugiej osobie wiele się dowiedzieć. Przed pracownikiem apteki nie ukryją się żadne choroby, nawet te najbardziej wstydliwe, ponieważ pracownik apteki jest w stanie stwierdzić, z jakiego powodu został przepisany pacjentowi konkretny lek.

Poszerzanie wiedzy na temat leków

Pracownik apteki ma obowiązek poinformować osobę dokonującą zakupu leków, o możliwości zakupu tańszego zamiennika, który jest odpowiednikiem zapisanego leku przez lekarza. Konieczne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na temat leków dostępnych na rynku. Dzięki temu pracownik apteki może lepiej służyć radą swoim klientom. Duże znaczenie w dzisiejszych czasach ma cena, dlatego aptekarz, który informuje o tańszym zamienniku jest pozytywnie postrzegany przez osoby kupujące leki. Taka apteka jest chętniej i częściej odwiedzana przez klientów potrzebujących dokonać zakupu lekarstw.
Pracownik apteki często odczuwa uczucie współczucia dla osób chorych. Widząc leki, jakie ktoś ma przepisane, aptekarz domyśla się, na co choruje taka osoba. Nie jest to łatwa praca, ponieważ trudno być obojętnym na widok czyjegoś nieszczęścia. Zdarza się, że osoby przewlekle chore, przez długie miesiące regularnie odwiedzają aptekę i wykupują kolejne leki zapisane na recepcie. Często po jakimś czasie zdarza się, że chory klient przestaje odwiedzać aptekę. Pracownik apteki w takiej sytuacji zastanawiać się może, czy człowiek zmarł, czy może jednak udało mu się przezwyciężyć ciężką chorobę.

Praca w aptece, to nie tylko sprzedaż leków przepisanych przez lekarzy. Praca w aptece wiąże się również, ze sprzedażą różnych suplementów diety, kremów, maści, a także środków antykoncepcyjnych. Dobrze, gdy pracownik apteki ma o wszystkich oferowanych w sprzedaży środkach jakieś pojęcie. Porada dla klientów apteki jest bardzo cenna i zazwyczaj pozytywnie odbierana.

Jeżeli stoimy przed wyborem naszego zajęcia i przyszłego zawodu, to warto się zastanowić nad tym, czy poradzimy sobie, jako pracownik apteki. Musimy być uprzejmi, a także radzić sobie z przyjmowaniem czyjegoś cierpienia. Pracownik apteki, aby mógł dobrze spełniać swoje obowiązki, musi ciągle poszerzać swoją wiedzę na temat dostępnych na rynku leków, preparatów, a także suplementów diety.

Artykuł przygotowaliśmy dzięki współpracy z serwisem www.i-apteka.pl
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *