Jakich płatności nie wykonasz z konta firmowego?

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Konto firmowe to doskonałe udogodnienie dla firm, dzięki czemu można szybko i sprawnie dokonywać przelewów, wypłacać wynagrodzenia dla pracowników, a także spłacać zobowiązania finansowe. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli właściciel firmy ma bezproblemowy dostęp do konta, nie może z niego robić wszystkich płatności, jakie aktualnie musi wykonać.

Najmniejszy problem z płatnościami jest w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji nie muszą oni rozgraniczać wydatków firmowych i osobistych. Mogą z konta osobistego wykonywać transakcje biznesowe, mogą również z konta firmowego płacić za wydatki osobiste. I tak całym swoim majątkiem odpowiadają za sytuację firmy. Warto jednak rozgraniczyć wydatki osobiste i służbowe i mieć po prostu dwa konta – będzie wtedy zdecydowanie łatwiej w przypadku kontroli z urzędu skarbowego. Nie trzeba będzie tłumaczyć się ani z wydatków firmowych, ani osobistych.

Duże firmy muszą rozgraniczać wydatki osobiste i firmowe

Zupełnie inaczej jest w przypadku dużych firm, w których właściciele mają dostęp do konta i mogą swobodnie wykonywać z niego transakcje. Wtedy konto firmowe powinno służyć wyłącznie do wydatków firmowych. Można je wykorzystać do opłacania faktur, wykonywania płatności dla kontrahentów, przelewania wynagrodzenia dla pracowników czy robienia opłat w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy urzędzie skarbowym. Można również z konta firmowego realizować wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności – także na przykład obiad w restauracji dla kontrahentów czy szkolenie odbywające się w hotelu.

Nie można już natomiast z konta firmowego robić prywatnych zakupów czy opłacać sobie prywatnego urlopu. W takim bowiem przypadku mogą pojawić się problemy w razie kontroli, a jednocześnie trudno jest zaksięgować niektóre wpłaty czy wypłaty. Konto firmowe, na którym nie ma żadnych prywatnych transakcji, jest również łatwiejsze w obsłudze. Można bowiem bez problemu robić bilanse wydatków i przychodów i na tej podstawie tworzyć dalsze plany finansowe i biznesowe. Prywatne transakcje mogą bowiem zaburzać obraz wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem działalności.

Dobre konto firmowe warto wybierać przy wsparciu porównywarki ofert

Zawsze warto więc mieć oddzielne konto firmowe, które będzie służyło jedynie do celów związanych z prowadzeniem działalności. Przed wyborem dobrego konta dobrze jest sprawdzić aktualną ofertę banków i przekonać się, która z nich najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Najlepsze konto firmowe z firmowybank.pl to doskonała porównywarka ofert kont firmowych, dzięki czemu w jednym miejscu można bez problemu sprawdzić sobie poszczególne parametry i opłaty.

Porównywarka zawiera zawsze aktualne i najświeższe informacje i jest zawsze aktualizowana, gdy na rynku bankowym pojawi się nowa oferta. Kont firmowych do wyboru jest naprawdę sporo. Każdy bank ma ich w ofercie co najmniej kilka lub kilkanaście rodzajów. Dlatego zawsze warto wybierać konto, które będzie odpowiadało rodzajowi prowadzonej działalności czy nawet wielkości firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *