Decyzje o kierunku studiów podejmujemy wtedy, gdy jesteśmy na tyle młodzi, że nie zawsze wiemy, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Bardzo często studiujemy nie do końca to, co chcielibyśmy. Podczas gdy niektóre osoby decydują się często na przerwanie studiów i pójście własną ścieżką zawodową, inne postanawiają dokończyć edukację. Później albo pracują w wyuczonym zawodzie, albo zaczynają myśleć o przekwalifikowaniu się.
W większości przypadków studia mają spory wpływ na naszą późniejszą drogę zawodową, choć jak wiadomo, niekoniecznie trzeba zajmować się w życiu tym, co się dokładnie studiowało. Jednak bardzo często sam wybór uczelni generuje kierunek, w jakim pójdą później jego absolwenci. Jest przecież oczywiste, że czym innym będą w przyszłości zajmować się absolwenci politechniki czy uczelni ścisłej, a czym innym osoby, które skończą uniwersytet czy dowolne studia humanistyczne.
Nie wszystkie kierunki generują nam przyszłość zawodową
W wielu przypadkach studia mają bezpośredni wpływ na to, czym zajmować się będziemy w przyszłości. Jest przecież oczywiste, że jeśli ktoś studiuje medycynę, to raczej będzie w przyszłości pracował w zawodzie lekarza. Jeśli natomiast ktoś przez pięć lat studiuje architekturę, najprawdopodobniej właśnie w takim kierunku pójdzie swoją zawodową ścieżką. Są jednak też takie kierunki studiów, które wcale nie decydują o tym, co ich absolwenci będą robić w przyszłości. Większość studiów humanistycznych kończy się tym, że ich absolwenci uzyskują dyplomy, a wybierają często pracę w zupełnie innych zawodach. Najważniejsze, by późniejsze zajęcie było dla nich satysfakcjonujące i dawało stabilne i pewne zarobki. Obecnie niekoniecznie trzeba pracować w wyuczonym zawodzie, a nawet można w razie potrzeby w miarę szybko się przekwalifikować.
Wiele możliwości przekwalifikowania się
Jeśli ktoś skończył studia, ale nie za bardzo widzi się w zawodzie, do którego się wyuczył, może bez problemu zmienić zawód na inny. Obecnie na rynku usług edukacyjnych sporo jest kursów, szkleń czy szkół policealnych, w których można zdobyć dosyć szybko zupełnie inny zawód. Jeśli więc chcemy zmienić pracę, nic nie stoi na przeszkodzie. Warto jednak na początku sprawdzić, chociażby na tej stronie, jakie obecnie zawody są najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Niektóre osoby decydują się na naukę zawodu, który dla nich wydaje się wymarzonym, później jednak okazuje się, że znalezienie pracy w tym fachu jest dosyć trudne. Trzeba też mieć świadomość, że zapotrzebowanie na rynku pracy zmienia się z biegiem czasu i zawody, które były popularne kilka lat temu, obecnie mogą nie cieszyć się zbyt dużym powodzeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc znalezienie złotego środka między tym, co jest aktualnie potrzebne i popularne na rynku pracy, a tym, co chcielibyśmy w życiu robić. Dzięki temu późniejsza praca będzie nie tylko przyjemnością, ale również stabilnym i dochodowym zajęciem.
A może zainteresują Cię również te artykuły:
Jak najlepiej przygotować się do okresu próbnego w pracy?
Rozmowa kwalifikacyjna – czy pytać o wynagrodzenie?
Pracownik na stażu – czego może się spodziewać?