Jaka odpowiedzialność za błędy ciąży na księgowym?

bledy-ksiegowego

Prawidłowe rozliczanie się z fiskusem jest obowiązkiem każdego podatnika. Wielu przedsiębiorców doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zatrudniają profesjonalnego księgowego lub powierzają prowadzenie rozliczeń biuru rachunkowemu. Za ewentualne błędy w księgowości ponosi przedsiębiorca, ale księgowy również ponosi odpowiedzialność za ewentualne nieścisłości.

Księgowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę..

Jeśli księgowy jest zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę to za popełnione błędy grozi mu kara w wysokości trzech miesięcznych pensji. Należy pamiętać, że szkoda nie może być niższa niż wcześniej wspominana trzykrotność pensji. Kara powinna być adekwatna do popełnionego błędu. Ten zapis nie działa z automatu. Księgowy na piśmie musi zgodzić się na takie rozwiązanie sprawy. Wtedy kierownik przedsiębiorstwa będzie pełnił rolę osoby nadzorującej. Księgowy w takiej sytuacji przejmuje odpowiedzialność i to na niego spada odpowiedzialność wykroczenia oraz przestępstwa związane z prowadzeniem ksiąg czy rozliczeniem należności publicznych.
Aczkolwiek to właściciel oraz firmy odpowiadają w pełni za błędy w księgowości, jednak na mocy artykułów kodeksu cywilnego mogą pociągnąć niesolidnego księgowego do odpowiedzialności.

Umowa cywilno-prawna, czyli z czym to się je.

O wiele większą odpowiedzialność ponosi księgowy zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej. W takiej sytuacji istnieje możliwość, aby księgowy w pełni odpowiadał za popełnione pomyłki.
Wobec tego księgowy zleceniobiorca odpowiada całościowo za popełnione błędy. Ponadto w tym zawodzie powinno się pamiętać o tym, iż przy określaniu stopnia zawinienia zakłada się tak zwany wyższy stopień winy.

Biuro rachunkowe. Outsourcing usług księgowych. Czy to się opłaca?

Księgowość powierzona biuru rachunkowemu zawsze poparta jest stosowną umową. W tej sytuacji biuro rachunkowe występuje, jako podmiot gospodarczy, który prowadzi rozliczenia księgowe. Jego odpowiedzialność jest określona szczegółowymi zapisami w umowie. Bywa, że umowa jest tak skonstruowana, że odpowiedzialność biura jest całkowicie wyłączona. W związku z tym biura rachunkowe muszą obowiązkowo się ubezpieczać od następstw popełnionych błędów.(Minimalna kwota ubezpieczenia to równowartość dziesięciu tysięcy euro, kwota maksymalna nie jest ustalona.) Jednak to nie oznacza, że biuro rachunkowe będzie automatycznie taką odpowiedzialność ponosić.

Większość ludzi błędnie sądzi, że podpisanie umowy z biurem rachunkowym uwalnia ich jednocześnie od odpowiedzialności. Natomiast z artykułu dwudziestego szóstego ordynacji podatkowej wynika, wprost, iż za błędy w księgowości winę ponosi podatnik. Ten pogląd podziela także Najwyższy Sąd Administracyjny. Podatnikowi pozostaje regres, a więc możliwość dochodzenia odszkodowania od biura księgowego przed sądem cywilnoprawnym.

Przezorny zawsze ubezpieczony…

A więc co może i powinien zrobić przedsiębiorca, aby uniknąć negatywnych skutków kontroli skarbowej?

Po pierwsze powinno się sprawdzić czy firma, której powierzył prowadzenie Ksiąg Przychodu i Rozchodu posiada stosowne uprawnienia do wykonywania usługi. Prowadzenie biura rachunkowego wymaga posiadania certyfikatu Ministra Finansów. Natomiast używanie tytułu doradcy podatkowego – wpisu na listę doradców.

Kilka słów podsumowania…

Wybór odpowiedniego biura księgowego jest bardzo istotną decyzjaą, która może wpłynąc na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Kompetentny, solidny oraz doświadczony profesjonalista z dziedziny podatków jest w stanie nie tylko prawidłowo zaksięgować powierzone mu dokumenty, jak również doradzić w sposób stworzyć odpowiednią strukturę podatkową oraz zasugerować jak można dobrze zarządzać finansami. Wobec tego nie zawsze najtańsza propozycja jest dla naszego portfela najkorzystniejsza. Niekiedy warto zapłacić więcej pieniędzy i dzięki temu móc spokojnie spać bez lęków o kontrolę Urzędu Skarbowego. Sprawny księgowy jest po prostu fundamentem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.

Źródło: biuro rachunkowe Toruń

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Jaka odpowiedzialność za błędy ciąży na księgowym?

  1. Firos
    25 października 2016 at 13:42

    Dlatego właśnie zrezygnowałem z prowadzenia firmy samodzielnie :) Nie mógłbym spać po nocach gdybym musiał myśleć o papierach firmowych. Mam dobrego księgowego (mogę polecić http://www.mrwallet.pl) i śpię spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *