Jak zdobyć pierwszą pracę bez doświadczenia?

beverage-coffee-desk-877695Jednym z największych problemów w zdobywaniu pierwszej pracy jest brak doświadczenia. Jak w takim razie zaistnieć na rynku pracy bez jednego z najważniejszych wyróżników?

1. Skonstruuj odpowiednie CV

Nie powinniśmy rozpoczynać szukania pracy na portalach ogłoszeniowych (m.in. Pracuj.pl) bądź w innych mediach, nim nie sporządzimy odpowiednio skonstruowanego CV. Dobry życiorys to taki, który jest przejrzysty, eksponuje nasze mocne strony i zawiera wszelkie informacje na temat ukończonych kursów oraz szkoleń. W przypadku poszukiwań pracy bez doświadczenia nasze sukcesy, takie jak np. nagrody w konkursach bądź ukończone warsztaty, mogą przesądzić o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

2. Weź udział w programie stażowym lub w praktykach

Jeśli masz możliwość wzięcia udziału w programie stażowym lub w praktykach – nie zwlekaj. Pierwsze doświadczenia zawodowe w tej formie pozwolą na zdobycie niezbędnych kompetencji. Co więcej, wyróżnią nas one na tle innych osób na rynku pracy. Udział w tego typu programach wiążę się często z gwarancją zatrudnienia bądź możliwością napisania referencji ze strony pracodawcy.

3. Rozwijaj zainteresowania i talenty

Może się okazać, iż coś, w czym jesteśmy dobrzy doskonale sprawdzi się jako źródło zarobkowe. Nikt nie powiedział, że nasza pierwsza praca musi być na etacie. Sami sobie możemy być szefem! Przykład może stanowić talent fotograficzny, który po zakupie odpowiedniego sprzętu i cierpliwej nauce może przekształcić się w zawód oparty o samozatrudnienie.

4. Rozwijaj sieć znajomych

Niektórzy mówią, że najlepsze stanowiska rozchodzą się najpierw po rodzinie, później po znajomych, a na końcu pracodawca zamieszcza ogłoszenie w sieci. Nieco w tym prawdy jest, na pewno w kwestii tego, ile mogą zdziałać kontakty na rynku pracy. Dbajmy o naszą sieć znajomych, zwłaszcza tych, którzy są wysoko postawieni i mają dostęp bezpośrednio do szefostwa w danej firmie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *