Jak założyć firmę ochroniarską?

agencja ochrony

Jeżeli znudziła Ci się już praca na etacie i marzysz o założeniu firmy, zastanów się nad założeniem firmy ochroniarskiej. Na tego typu usługi jest spore zapotrzebowanie. Ochroną objęty jest praktycznie każdy większy obiekt. Nie wspominając już o ośrodkach, dla których ochrona jest konieczna. Ochroniarzy spotkamy w supermarkecie, pilnujących magazynów, strzegących parkingów czy zabezpieczających imprezy masowe.

Co jest potrzebne by założyć firmę ochroniarską

Do rozpoczęcia działalności gospodarczej związanej z ochroną osób i mienia koniecznie potrzebne są koncesje oraz licencje. Żeby cokolwiek zacząć potrzebna na koncesja. Warunkiem jej posiadana jest licencja drugiego stopnia pracownika ochrony. Jeżeli nasza firma ma być spółką to pamiętajmy, że co najmniej jeden z współwłaścicieli musi posiadać licencję drugiego stopnia. Mając ową licencję musimy wystąpić z prośbą o wydanie nam koncesji do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Dla podjęcia pozytywnej decyzji o wydaniu koncesji potrzebna jest pozytywna opinia komendanta wojewódzkiego policji w naszym regionie. Przed wydaniem koncesji resort zawsze kontaktuje się z nim. Czas oczekiwania na taką decyzję to około dwa miesiące. Czas może się przedłużyć, jeżeli do naszego wniosku nie dostarczymy wszelkich niezbędnych dokumentów.

Jak wygląda taka koncesja

Na koncesji znajduje się nazwa firmy, jej adres, numer w rejestrze przedsiębiorców, określenie zakresu działalności gospodarczej, określenie czasu, na jaki jest ważna oraz określenie obszaru, na jakim może być wykonywana dana działalność.

Promesa

Ubiegając się o koncesję możemy dostać promesę. Tak promesa jest ważna pół roku. Zawarte są w niej warunki, po których spełnieniu możemy ubiegać się o koncesję. W takim przypadku minister spraw wewnętrznych nie może nam nie wydać później koncesji. Koncesja uzyskana z promesy wydawana jest po około miesiącu oczekiwania. Na jej podstawie można później rozpocząć działalność gospodarczą jako agencja ochrony.

Cofniecie koncesji

Koncesja raz wydana może być w każdej chwili cofnięta. Dzieje się tak ze względu na różnego rodzaju uchybienia podczas prowadzenia przez nas firmy ochroniarskiej. Po cofnięciu koncesji można się starać znów o drugą, ale dopiero po upływie trzech lat od momentu cofnięcia poprzedniej koncesji. Okres karencji ma pozwolić właścicielowi agencji ochrony na poprawienie wszystkich błędów i uchybień oraz skuteczniejsze działanie na rynku.

Kontrola firm ochroniarskich

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji ma prawo skontrolować firmy ochroniarskie. Może sprawdzić zgodność wykonywanych czynności z koncesją i przestrzegania jej warunków. Do kontroli minister może uprawnić komendanta policji. Najczęściej będzie to komendant okolicznego komisariatu właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Obowiązki szefa agencji ochrony

Rozpoczynając działalność gospodarczą, jaką jest ochrona mienia każdy właściciel-szef powinien zgłosić rozpoczęcie takowych działań w MSWiA. Jak każdy inny przedsiębiorca zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji dotyczącej zatrudnianych przez siebie agentów ochrony. Zobowiązany również jest do przechowywania podpisanych już umów z klientami. W całym okresie prowadzenia firmy właściciel musi posiadać licencję ochroniarską drugiego stopnia. Gdzie przechowywanie dokumentów jest również współmierne z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej kiedy to dokumenty muszą być przechowywane chociażby dla fiskusa.

Działalność firmy ochroniarskiej

Po otrzymaniu koncesji i załatwieniu wszystkich pozwoleń należy skupić się na bieżącym prowadzeniu działalności gospodarczej w postaci agencji ochrony. Dla swoich pracowników należy prowadzić specjalne szkolenia, prowadzić kursy o następujących zmianach prawnych oraz stale kontrolować ich pracę. Weryfikacja jest bowiem podstawowym elementem zaufania w tej branży. A wszystko dlatego, że jakiekolwiek działania wykonywane przez pracowników agencji ochroniarskiej muszą być zgodne z prawem i nie naruszać nietykalności cielesnej jakiejkolwiek osoby.

Informacji dostarczył nam portal kopalniapracy.pl, który rzeczowo przedstawił czym charakteryzuje się praca w ochronie w Katowicach
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *