Jak zadbać o kręgosłup w pracy – 5 praktycznych wskazówek

shield-1264826_640

Jeśli masz pracę biurową, nie oznacza to, że jesteś wolny od wszystkich chorób zawodowych czy problemów ze zdrowiem związanych z trudnymi warunkami pracy. W biurze również można nabawić się wielu dolegliwości, najczęściej związanych z niewłaściwą postawą ciała podczas wielu godzin spędzanych za biurkiem. Jeśli ktoś pracuje tak codziennie przez kilka czy kilkanaście lat, musi liczyć się z tym, że prędzej czy później kręgosłup może odmówić posłuszeństwa.

Osoby, które przez całe swoje życie zawodowe wykonywały siedzącą pracę biurową, raczej dosyć często maja podobne dolegliwości ze strony układu ruchu. Na porządku dziennym są bóle pleców w różnych miejscach, problemy z korzonkami, rwą kulszową, zwyrodnieniem stawów czy reumatyzmem. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest profilaktyka – o potencjalnych chorobach trzeba pamiętać na długo przed tym, zanim zaczniemy odczuwać pierwsze objawy. Jak sobie pomóc, aby uniknąć przykrych dolegliwości w przyszłości?

1. Staraj się ruszać

Choć praca siedząca polega na siedzeniu w jednej pozycji przez długi czas, trzeba raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę, wstać, przejść się kilka kroków. Dzięki temu rozruszamy zesztywniały kręgosłup i wszystkie stawy czy mięśnie, które odpowiadają za jego prawidłową pracę. Wystarczy zrobić sobie chociażby co godzinę krótką, kilkuminutową przerwę, podczas której zmienimy pozycję z siedzącej na stojącą. To wystarczy, by zapewnić kręgosłupowi minimalną dawkę ruchu.

2. Zadbaj o ergonomiczne krzesła

Zauważmy, że krzesła biurowe dla dzieci pojawiają się za każdym razem, gdy jest mowa o wygodnym miejscu do odrabiania lekcji i dbania o postawę. W przypadku osób dorosłych mało kto dba o ich kręgosłupy, choć często są narażone na niewłaściwe siedzenie i kiepskiej jakości meble. Dobre krzesła biurowe są wygodne, funkcjonalne i ergonomiczne. Można pod wieloma względami regulować ich wysokość, dzięki czemu każdy dopasuje bez problemu krzesło do budowy ciała czy swojego wzrostu.

3. Prawidłowo się odżywiaj

To , co jemy ma niebagatelny wpływ na cały nasz organizm, także na kręgosłup. Trzeba więc postawić na zdrową dietę, bogatą w witaminy i mikroelementy, które odpowiadają za zdrowe kości i odpowiednie funkcjonowanie narządu ruchu. Niewłaściwa dieta jest źródłem wielu problemów ze zdrowiem, także tych związanych z kręgosłupem.

4. Po pracy spędzaj czas aktywnie

Wiele osób popełnia duży błąd i po siedzącej pracy wracają do domu, gdzie również spędzają czas na siedząco przed telewizorem czy komputerem. Wtedy nie ma co się dziwić, że prędzej czy później kręgosłup odmawia posłuszeństwa i pojawiają się różne dolegliwości bólowe. Warto więc jak najwcześniej znaleźć sobie zajęcie na świeżym powietrzu, zacząć uprawiać sport lub chociażby regularnie chodzić na spacery. To wystarczy, aby kręgosłup i cały narząd ruchu pozostawał w dobrej kondycji i zdrowiu.

5. Ćwicz plecy

Pierwszym objawem, że z kręgosłupem zaczyna się dziać coś niedobrego, jest ból pleców, który pojawia się po kilku godzinach siedzenia w jednej pozycji. Niestety, ten ból nie minie i nie ma sensu przyjmowanie żadnych leków przeciwbólowych. Jeśli w tym momencie nie zadbamy o plecy, z biegiem czasu będzie coraz gorzej. W ramach profilaktyki warto regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, które pomagają utrzymać plecy i cały kręgosłup w dobrym zdrowiu. W wielu klubach fitness można znaleźć zajęcia specjalnie przeznaczone dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Warto się na nie zapisać i pochodzić przez jakiś czas, aby się nauczyć, które ćwiczenia korzystnie wpływają na układ narządu ruchu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *