Jak wygląda proces rejestracja spółki w Anglii?

firma-w-anglii

Własny biznes, niezależność finansowa​ i realizacja marzeń – myśli o tym wielu Polaków. Trzeba ​zatem zrobić pierwszy krok i otworzyć własną firmę. Czy warto zrobić to w Polsce? O wiele łatwiej i przyjemniej prowadzić biznes w Anglii – mniej biurokracji, prostsze przepisy i procedury, jasny system podatkowy. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się rozkręcić własny biznes właśnie tam. Jak wygląda proces rejestracji spółki w Anglii?

Formy działalności

Istnieją różne formy działalności gospodarczej w Anglii. Jedną z nich jest “self-employed” (odpowiednik polskiej spółki jednoosobowej). Jest to najprostsza i najszybsza forma rozpoczęcia działalności i wymaga najmniej formalności. Potencjalny przedsiębiorca może zarejestrować również spółkę “limited” (LTD) – odpowiednik polskiej Prywatnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe formy działalności to Spółka Partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Spółka Publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością.
​Jak wygląda rejestracja tych spółek w praktyce?​

​Rejestracja spółki “self-employed”​

Założenie jednoosobowej działalności nie jest trudne. Zakładasz firmę i pracujesz sam dla siebie (lub sam na siebie). Wystarczy rejestracja w Inland Revenue. Warto wiedzieć, że firmy nie zgłasza się do rejestru w Companies House (opisanego poniżej przy rejestracji spółki LTD). Jest to najkrótsza droga do założenia własnej firmy, a rejestracji należy dokonać w ciągu miesiąca od rozpoczęcia działalności. Warto wspomnieć, że jako “self-employed” można też zatrudniać innych pracowników. Ponieważ firma nie posiada osobowości prawnej, jej założyciel odpowiada za nią całym swym majątkiem.

Rejestracja Prywatnej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD – “limited”)

Rejestracja spółki LTD jest bardzo szybka – może to potrwać nawet do 3 dni roboczych. W przypadku rejestracji spółki pocztą może to trwać od 8 do 10 dni, a online nawet do 24 godzin. Firmę należy zgłosić do Companies House, która rejestruje i zbiera informacje na temat działalności gospodarczych oraz płacić koszty ustawowe (trzeba też sprawdzić, czy wybrana nazwa spółki LTD jest dostępna do rejestracji). Przy rejestracji firmy należy wskazać dyrektora oraz sekretarza (nie może być to jedna i ta sama osoba). W akcie założycielskim należy również podać imiona i nazwiska wszystkich akcjonariuszy spółki oraz przyznane im akcje. Odpowiedzialność akcjonariuszy ogranicza się do wniesionego wkładu.

Spółka Partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP)

LLP to nic innego jak skrót od nawy Limited Liability Partnership, czyli odpowiednik Spółki Partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj również odpowiedzialność członków jest ograniczona do wniesionego wkładu. Podobnie jak w przypadku spółki LTD, aby zarejestrować LLP należy zgłosić ją do Companies House. Firma musi mieć co najmniej dwóch członków. Członkowie mogą być osobami indywidualnymi lub osobami prawnymi (firma). Dywidenda członków jest opodatkowana zgodnie z regułami income tax (podatek od przychodów), a po osiągnięciu przychodu przychodu £61 000 firma musi rozliczyć się z podatku VAT.

Spółka Publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością (PLC)

PLC to skrót od Public Limited Company – odpowiednik polskiej spółki publicznej. Tę spółkę również należy zarejestrować w Companies House. Musi ona posiadać co najmniej dwóch dyrektorów oraz jednego sekretarza. Akcje spółki są publiczne, jednakże firma nie ma obowiązku wystawiania akcji na giełdzie. Minimalny kapitał zakładowy to £50000 i dopiero po wpłaceniu kapitału spółka otrzyma certyfikat potwierdzający jej działalność. Akcjonariusze odpowiadają do kwoty wniesionego kapitału.

Podsumowując, zakładanie firmy w Anglii i proces rejestracji spółek w Anglii (od strony formalno-prawnej) są o wiele prostsze niż w Polsce. Czy można prowadzić własny biznes nie mieszkając w Anglii? Utworzenie oddziału w Polsce jest również nieskomplikowane, gdy spółka istnieje już na terytorium Wielkiej Brytanii. Co prawda są to dodatkowe formalności, ale i tak można wziąć taką opcję pod uwagę. Warto więc skorzystać z szansy i rozkręcić własny biznes właśnie w Anglii.

Więcej informacji na stronie: https://rejestracjaspolkionline.co.uk/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *