Jak wygląda kariera nauczyciela języka Polskiego w Polsce

Praca jako nauczycielKariera zawodowa to coś do czego każdemu z nas śpieszno gdy zaczynamy swoją przygodę z danym zawodem. Jednak z zrobieniem kariery w naszym kraju jest dość ciężko, o czym przekonał się Paweł Giżycki z Gliwic. Młody, ambitny magister filologii polskiej chciał otrzymać pracę jako nauczyciel w wyższej szkole handlowej w Bielsku-Białej. To oczywiste, w końcu po to spędzał wieczory i noce nad książkami, aby w przyszłości robić to co lubi. Już na samym początku nie było mu łatwo, gdyż na każdym kroku słyszał, że jego nauka nie ma sensu, że zarobki nauczycieli w ogóle to obciach i żenada, a nauczyciele polskiego to już w ogóle kompletna klapa. Ale Paweł Giżycki się nie poddawał i w zasadzie spływały po nim jak po kaczce wszystkie zniewagi i próby skierowania go na inną drogę niż praca w szkole jako nauczyciel.

Później też nie było mu łatwo, bowiem w prasie, internecie i w telewizji widział jak traktuje się nauczycieli. Ogranicza się ich prawa do prawidłowego i elementarnego kształtowania młodych umysłów a w zamian wręcza się im źle przygotowane podręczniki i inne pomoce naukowe, w których ciężko jest się doszukać wartości poznawczych i edukacyjnych nawet samym nauczycielom.

Ale nic sobie z tego nie robił pan Paweł. Nie był typem dorobkiewicza. Chciał zawsze robić to co lubi. A lubi uczyć i pokazywać innym lepsze, często ciekawsze rozwiązania wielu problemów. Ukończył szkołę z wyróżnieniem. Napisał CV, listy motywacyjny i wręczył go do kilku szkół w których chciałby nauczać. Co się okazało? Otóż zawód nauczyciela języka polskiego jest niby nie opłacalny i marny ale jakoś nikt nie chce z niego rezygnować! Stara kadra, która powinna być już na emeryturze nie chce odejść. Pracują na pół etatu, ćwierć etatu i na innych formach zatrudnienia, które nie powodują tak wielkiego obciążenia dla budżetu – tak przynajmniej można by pomyśleć, bowiem jaka jest przyczyna tego, że szkoły nie chcą zatrudniać młodych nauczycieli, którzy mogli by wnieść sporo nowości do szkół?

Szkoły potrzebują przewietrzenia, ale nie tylko korytarzy z zastałego powietrza, ale także z kadry nauczycielskiej. Brakuje młodych nauczycieli, pedagogów. Stare, dobre wartości nie będą uznawane przez dzisiejszą młodzież nawet gdyby były to najlepsze wartości na ziemi dlatego, że przekazują je im osoby, które uważane są za przeżytek i staroświeckość. Gdyby te same wartości wpajały im osoby tak zwane kolokwialnie trendy, sytuacja była by zupełnie inna.

Przewietrzyć należy również Ministerstwo Oświaty oraz kuratoria, bowiem stamtąd wychodzi wiele ustawowych poczwar, które rujnują polską edukację. Kolejne lata będą dla nas testem, czy będziemy gotowi sprostać wyzwaniu jakie stawia przed nami dzisiejszy świat?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Jak wygląda kariera nauczyciela języka Polskiego w Polsce

 1. Elżbieta Nowak
  12 listopada 2014 at 11:17

  Nie zawsze jest tak, że nauczyciele polskiego mają problem z pracą. Dużo zależy jednak od kuratorium oświaty w danym powiecie oraz od dyrekcji samej szkoły. Nauczyciele poza tym mogą przecież dorobić na korepetycjach.

 2. pawelo
  4 kwietnia 2015 at 18:57

  Praca dla nauczycieli jezyka polskiego ! Mozna sporo zarobić udzielając lekcji przez skype tutaj:
  http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-polskiego
  Zapraszam do zaglądnięcia !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *