Jak wybrać odpowiednią moc klimatyzatora?

air-conditioning-3658105_1280

Czytając ten artykuł zakładam, że już zdecydowałeś się na niezwykle komfortowe rozwiązanie, jakie oferuje nam system klimatyzacji. Coraz tańsze rozwiązania i większe zarobki skutecznie wpływają na taką decyzję. Chętniej montujemy klimatyzacje nawet w naszych domach mieszkalnych – co kiedyś było nie do pojęcia. Jednak taka decyzja wiąże się szeregiem pytań jakie sobie zadajesz. Jednym z nich jest odpowiednia moc klimatyzatora. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że praktycznie każda firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie montażu klimatyzacji, ale również w doradztwie. Jeżeli jednak chcesz wstępnie oszacować koszta i wybrać odpowiednią moc klimatyzatora – ten artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie. Dowiesz się tu między innymi dlaczego warto dobrać odpowiednią moc klimatyzatora, jakie są skutki złego doboru, czym jest metoda wskaźnikowa i co ma wpływ na wybór mocy.

Skutki złego doboru mocy klimatyzatora

Przede wszystkim, jeżeli moc klimatyzatora będzie zbyt mała to urządzenie po prostu nie spełni naszych oczekiwań – nie uzyskamy oczekiwanej przez nas niskiej temperatury pomieszczenia (mam tutaj na myśli upalne dni). Jeżeli wybierzemy natomiast klimatyzator o zbyt dużej mocy to jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane, a jego koszt eksploatacji drastycznie wzrośnie. W klimatyzatorach typu split moc jest zawsze odpowiednio dobierana do wielkości pomieszczenia chłodzonego. Inaczej ma się to natomiast w przypadku urządzeń przenośnych. Nie ma tam możliwości regulacji mocy i nie są one wydaje ani skuteczne w przypadku większych pomieszczeń – nadają się tylko do niewielkich pokoi. Właśnie poprzez te względu warto wybrać odpowiednią moc naszego systemu tak, aby spełnił nasze oczekiwania, nie marnując przy tym mocy chłodniczej – naszych pieniędzy.

Dobór mocy klimatyzatora

Są tutaj dwie metody. Mniej dokładna orientacyjna metoda wskaźnikowa jak i dokładna metoda przy pomocy specjalistycznego programu komputerowego.

Przy metodzie wskaźnikowej przyjmuje się, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni. Idąc tym tropem, klimatyzator typu split skutecznie ochłodzi pomieszczenie o powierzchni 15-30 m2 mając zaledwie 2-2,5 kW. Natomiast klimatyzator o mocy 7kW nada się do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Jak widać – rozbieżności są bardzo duże, dlatego metoda ta nadaje się tylko do orientacyjnego określenia zapotrzebowania na moc przez klimatyzatory. Znacznie bardziej precyzyjne są właśnie programy komputerowe, które dokładnie wyliczą precyzyjną potrzebę chłodniczą. Każda profesjonalna firma dysponuje takim programem – fachowiec skutecznie doprecyzuje zapotrzebowanie jak i oszacuje koszta takiej inwestycji. Jeśli masz dylemat, zasięgnij opinii specjalistów od montażu klimatyzacji w Poznaniu na https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Na prawidłowe wyliczenie mocy przypada wiele czynników – takich jak – długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien, wszelka izolacja termiczna, usytuowanie pomieszczenia, punkty cieplne takie jak urządzenia czy liczba ludzi przebywająca w pomieszczeniu. Jak widać zmiennych jest naprawdę wiele!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *