Jak szukać pracy skutecznie – jakich błędów nie popełniać?

klawiatura

Rynek pracy jest bardzo bogaty i ma w zanadrzu wiele ofert z różnych branż. Teoretycznie więc powinno być łatwo znaleźć pracę i to nie tylko jakąkolwiek, ale i tą wymarzoną. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana i wielu ludzi narzeka na to, że nie umie znaleźć pracy, choć ofert nie brakuje. Jakie błędy są popełniane i jak prawidłowo szukać pracy?

Gdzie szukać ofert pracy?

Obecnie największym źródłem ofert pracy z pewnością jest internet. Zarówno pracodawcy, jak również i sami pracownicy umieszczają ogłoszenia na zasadzie: dam pracę/szukam pracy. Przykładową stroną tego typu jest www.sprzedajemy.pl/praca, gdzie każdy zainteresowany może znaleźć ofertę zgodną ze swoimi oczekiwaniami. Innymi miejscami, gdzie można szukać pracy są między innymi gazety, tablice ogłoszeniowe, urzędy pracy czy organizacje pozarządowe. Bardzo popularne stały się także targi pracy oraz biura karier, które działają przy uniwersytetach.

Często oferty pracy umieszczane są na stronach firmowych pracodawców, a także można znaleźć je na serwisach społecznościowych typu Facebook, GoldenLine czy LinkedIn. Całe mnóstwo wyszukiwarek ofert pracy daje możliwość zapoznania się z zapotrzebowaniami rynku.

Jak zacząć szukać pracy?

Źródło poszukiwań jest ważne, ale nie jedyne i nie daje nam stuprocentowej gwarancji, jeżeli nie wiemy jak z niego skorzystać. Przede wszystkim chcąc znaleźć pracę, trzeba się do tych poszukiwań przygotować. Liczą się tutaj głównie dwie rzeczy: regularność oraz systematyczność. Swoje działania trzeba zaplanować i się ich trzymać. Należy regularnie przeglądać oferty i szukać nowych, a także wysyłać CV w odpowiedzi na ogłoszenia, które nas najbardziej interesują. Nie raz na jakiś czas, ale przejrzenie codziennie kilku ofert i odpowiedzenie na nie, wcale nie zajmuje wiele czasu.

Jak selekcjonować ogłoszenia rekrutacyjne?

Ogłoszeń o pracę jest naprawdę wiele i można zgubić się w ich gąszczu, a przez to jeszcze łatwiej zniechęcić się do poszukiwań. Planowanie swoich ruchów względem szukania pracy oraz systematyczność działań to jedno, trzeba jeszcze bardzo się do tego przyłożyć. Ważne jest przede wszystkim dokładne czytanie ogłoszeń i zawartych w nich informacji, by wyłuskać te, które najbardziej odpowiadają naszemu doświadczeniu i oczekiwaniom. Same firmy też zazwyczaj mają ścisłe wymagania, przez co większość trafiających do nich CV idzie do kosza, ponieważ nie odpowiadają one na zapotrzebowania firmy. Trzeba więc zwracać na to uwagę.

CV jako nasza wizytówka

List motywacyjnyObecnie podstawą składania swojej kandydatury na dane stanowisko jest CV. Kiedyś bardzo ważny był także list motywacyjny, ale obecnie większość firm od tego odeszła skupiając się tylko na życiorysie kandydata. Niestety nawet w tym przypadku bardzo często popełniane są błędy. Wiele osób lekceważy ten dokument, umieszczając w nim informacje na chybił trafił i w kompletnym chaosie, co już na starcie może spowodować wykluczenie przez pracodawce. Uzupełnione wszystkie pola z doświadczeniem i umiejętnościami, a także odpowiedni wygląd wizualny CV może sprawić, że wzrok pracodawcy mimowolnie zatrzyma się dłużej na takim życiorysie. W sieci można znaleźć wiele wzorów CV, więc warto z nich skorzystać.

Jakich błędów unikać szukając pracy?

Ludzie często narzekają, że nie mogą znaleźć pracy, ale zazwyczaj wynika to z licznych błędów, które przy takich poszukiwaniach popełniają. Jakie to błędy? Przede wszystkim tak naprawdę specjalnie im na znalezieniu pracy nie zależy. Szukają, bo tak wypada, albo czują nacisk z zewnątrz. Rozglądają się więc za pracą, ale zbytnio się do tego nie przykładają, a żadna z ofert nie wydaje się spełniać ich oczekiwań. Niepoprawne przygotowanie CV czy listu motywacyjnego, jeżeli jest wymagany, także ma duży wpływ na nasze szanse w poszukiwaniu pracy. Brak doświadczenia czy niewystarczające kompetencje, w stosunku do wymagań oferty również mogą wykluczyć nas na starcie. To jednak nie oznacza, że nie warto aplikować, być może brak doświadczenia czy pewnych umiejętności nadrabiamy innymi cechami? Wówczas jednak trzeba udowodnić, że warto jest zwrócić na nas uwagę.

W poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Oczywiście najlepiej wysyłać jak najwięcej aplikacji do pracodawców, ale odpowiednie selekcjonowanie ogłoszeń, połączone ze starannością, z jaką przygotowujemy się do tego, może dać nam o wiele większe szanse na skuteczniejsze znalezienie pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *