Jak rozliczyć podatek za pracę na terenie Niemiec?

calculator-1680905_1280 (1)

Emigracja zarobkowa jest bardzo częstym zjawiskiem wśród Polaków. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zagraniczne wyjazdy w celach zarobkowych, które pozwalają im zarobić zdecydowanie wyższe sumy pieniędzy w o wiele krótszym czasie – aniżeli miałoby to miejsce w Polsce. Bywają także sytuację, w których osoby wyjeżdżają pracować za granicę tylko sezonowo lub etapowo – na przykład na czas zbiorów owoców i warzyw, prac remontowo budowlanych – na zewnątrz, bądź też w charakterze opiekunek i opiekunów osób starszych.

Zachodni sąsiedzi

Krajem najczęściej wybieranym w celu tego typu pracy zarobkowej są Niemcy ze względu na niewielka odległość z Polski oraz bardzo dobrze prosperującą gospodarkę tego kraju. Co więcej wielu naszych rodaków mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie granicy dzielącej nas z Niemcami bardzo często każdego dnia dojeżdża do pracy do Niemiec, a zarobione pieniądze może wydawać w Polsce.

Wielu pracowników, którzy wykonują proste prace fizyczne u naszego zachodniego sąsiada bardzo często praktycznie nie posługuje się językiem niemieckim – mając na co dzień tylko i wyłącznie kontakt z innymi Polakami w swoich pracach – trudno więc jest im załatwić wszelkie kwestie formalne oraz urzędowe jakie często są niezbędne podczas pracy, na przykład rozliczenie podatku z Niemiec.

Jak odzyskać podatek z Niemiec?

Bardzo często podczas pracy za granicą – jeżeli nie przekroczyliśmy określonej – obowiązującej w danym państwie kwoty wolnej od podatku przysługuje nam jego niemal całkowity zwrot. Są to dosyć spore pieniądze dlatego warto jest się dowiedzieć jak wykonać takie rozliczenie podatku z Niemiec. Możemy zrobić to na kilka możliwych sposobów – na przykład poszukać w internecie informacji o tym jak możemy to zrobić samodzielnie krok po kroku oraz postępować ściśle według zamieszczonych instrukcji. Osoby, które nie mają aż tyle cierpliwości oraz wolnego czasu mogą po prostu skorzystać z oferty biura lub osoby prywatnej zajmującej się różnymi kwestiami formalnymi dla osób pracujących za granicą. Jedną z najpopularniejszych z nich jest właśnie rozliczenie podatku z Niemiec. Musimy jedynie do osoby zajmującej się naszym zleceniem dostarczyć niezbędne dokumenty takie jak kontrakt z pracy, czyli umowa oraz odcinki wypłat, a także udzielić wszelkich niezbędnych dla pozytywnego rozparzenia całej procedury informacji. Zwykle takie biuro oferujące rozliczenie podatku z Niemiec lub innego kraju w ramach wynagrodzenia inkasuje niewielką sumę z całości odzyskanej kwoty – a jej pozostała część trafia bezpośrednio na podane przez nas konto bankowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *