Jak poprawnie wykonać badania geotechniczne gruntu?

soil-575641_960_720Badania geotechniczne różnią się od wierceń rożnego rodzaju pod wieloma względami, w tym celem badań, a także kwestiami, które muszą mieć na uwadze osoby je wykonujące.

1) Miej na uwadze bezpieczeństwo

W świecie wierceń geotechnicznych i środowiskowych miejsce wiercenia często znajduje się pośrodku ruchliwego centrum miasta, na drogach publicznych, w pobliżu mostów i wiaduktów, na terenach szkolnych, w centrach handlowych, na stacjach benzynowych lub w centrum dużego ruchu skrzyżowanie. Dynamika tego rodzaju stanowiska wiertniczego bardzo różni się od typowego miejsca wiercenia – zwróć na to uwagę.

2) Kwestia zanieczyszczenia

Badanie geotechniczne często wymaga analizy warunków glebowych, aby określić, jakie zanieczyszczenia mogą występować w glebie i wodzie gruntowej oraz określić stopień skażenia. Ciągłe pobieranie próbek jest skuteczną metodą wykorzystywaną do uzyskania niezakłóconej reprezentatywnej próbki, która pomoże określić zasięg zanieczyszczenia w odwiercie. Celem jest uzyskanie pełnego rejestru gleby pod miejscem wiercenia i zidentyfikowanie bardziej przepuszczalnych stref gleby, które mogą być ścieżkami, które umożliwiają migrację zanieczyszczeń.

Gdy gleby są testowane pod kątem zanieczyszczenia, specjalna miara jest używana do pomiaru ilości zanieczyszczeń. Ponieważ jest to bardzo dokładny pomiar, czystość sprzętu do pobierania próbek, w tym duża grupa rur wiertniczych i sprzętu udarowego jest niezwykle ważna. Każde urządzenie musi być bardzo nieskazitelne i wolne od brudu z poprzednich prac wiertniczych, o czym najlepiej wiedzą specjaliści których znajdziesz tutaj: http://www.interra-geologia.pl/. Ponadto sprzęt do pobierania próbek powinien być czyszczony po każdym użyciu, co oznacza, że ​​po zakończeniu jednego otworu należy odkazić ślimaki, łyżki i inny sprzęt.

Jeśli testy środowiskowe z laboratorium wskazują, że otrzymane próbki zawierają silne zanieczyszczenia, wówczas używane bębny gruntowe będą musiały zostać przetransportowane do zakładu specjalizującego się w oczyszczaniu zanieczyszczonych gleb. W takich przypadkach woda do czyszczenia sprzętu również musi być odpowiednio przygotowana.

3) Zwróć uwagę na stan miejsca badania

Podczas wiercenia w mieście miejsca wiercenia muszą być przywrócone do stanu, w którym znajdowały się przed rozpoczęciem operacji wiercenia. Myjka ciśnieniowa jest doskonałym narzędziem do usuwania brudu z chodników, dróg, parkingów, tak samo jak klasyczna miotła do ​​zamiatania. Oczywiście wszelkie otwory wykonane przez wiertnicę muszą być wykończone łatami asfaltowymi lub betonem.

W zależności od rodzaju podłoża, z którym się stykasz, możesz mieć inne specyficzne problemy, takie jak wiercenie w skałach ściernych lub na piaszczystym podłożu, lub wszelkie inne problemy z wierceniem ale możesz mieć pewność, że istnieją rozwiązania większości problemów, które napotkasz w trakcie przeprowadzania badań geotechnicznych, dlatego naprawdę nie ma sensu się czymkolwiek martwić na zapas.

W razie dodatkowych pytań – skorzystaj z pomocy bardziej doświadczonego geologa bądź geotechnika.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Jak poprawnie wykonać badania geotechniczne gruntu?

  1. Mariusz
    7 lutego 2020 at 13:05

    Zastanawia mnie jakie badania gruntu należy wykonać podczas prac związanych z inwentaryzacją dendrologiczną, co prawda sama inwentaryzacja dotyczy drzewostanów, jednak zastanawia mnie czy sytuacja geologiczna wpływa na drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *