Jak napisać pracę magisterską?

doc

Jednym z najtrudniejszych etapów tworzenia pracy magisterskiej jest jej rozpoczęcie. Zdarzają się osoby, które z pasją i ogromnym zainteresowaniem zabierają się za tworzenie swojej pracy tuż po zatwierdzeniu jej tematyki. Stanowią oni jednak zasadniczą rzadkość.

Jak zacząć?

Większość poradników, zaleca przede wszystkim utworzenie planu pracy oraz na jego podstawie zgromadzenie wszelkich materiałów, jakie mogłyby być dla nas przydatne. Niestety, porada ta nie zawsze się sprawdza i przeważnie po znalezieniu materiałów, w dalszym ciągu tkwimy w punkcie wyjścia. Tak naprawdę doskonałym początkiem wstępem do zadania jakim jest pisanie prac magisterskich jest przyjrzenie się strukturze innych prac o podobnej lub też zbliżonej tematyce. Być może wśród prac uda nam się znaleźć inspirację ułatwiającą nam pracę nad naszym zadaniem. Oczywiście nie może być mowy o jakimkolwiek kopiowaniu, drobne sugestie, ciekawe wnioski oraz doświadczenia można przenieść również do swojej pracy. Od początku pracy nad pracą naukową obojętnie czy to jest praca magisterska czy licencjacka, warto jest kierować się wskazówkami udzielanymi nam przez promotora. Wielu promotorów zupełnie „olewa” swoich podopiecznych, jeśli jednak mieliśmy szczęście trafić na promotora, który interesuje się nami powinniśmy skorzystać z tej szansy.

Jeśli coś robisz, rób to dobrze

Znacznie lepiej jest zabrać się za tworzenie swoje pracy odpowiednio wcześniej. Po pierwsze dlatego, aby nie musieć potem w popłochu pisać pracy na kilka dni przed terminem jej oddania. Po drugie natomiast, im więcej będziemy mieć czasu na pisanie, tym lepiej to zrobimy. Jeśli stanowimy zabrać się za pisanie dołóżmy wszelkich starań aby zrobić to tak dobrze, jak tylko potrafimy. Jeśli czujemy się zmęczeni, znużeni lub też nie czujemy się na siłach w danym dniu aby pisać, powinniśmy przerwać i dokończyć rozdział w innym dniu. Bardzo często poprawki pracy zajmują więcej czasu niż jej napisanie, dlatego dobrze jest postarać się aby było ich jak najmniej. Nie bój sie korzystać ze słownika czy też zasad interpunkcji. Często o nich zapominamy, a na całokształt naszej pracy składa się również kwestia ortografii oraz interpunkcji. Wielu studentów popełnia błąd tworzenia zdań zbyt złożonych, ciągnących się przez pół strony. W efekcie łatwo jest zgubić wątek i zapomnieć co tak naprawdę chciało się napisać. Lepiej jest podzielić zdanie na kilka krótszych.

Ważne jest nastawienie

W procesie tworzenia pracy bardzo ważne jest również nasze nastawienie. Na pewno jest to zadanie trudne i wymagające sporej ilości czasu oraz naszego skupienia. Ważne jest aby do czynności jaką jest pisanie prac magisterskich odpowiednio się nastawić. Studenci często sami się zniechęcają, powtarzając sobie wielokrotnie jak bardzo nie lubimy tematu swojej pracy lub też, że z pewnością nie uda nam się jej obronić. Takie nastawienie z pewnością nie pomaga nam w procesie tworzenia a wręcz przeciwnie.

Źródło: Praca magisterska – serwis z ogłoszeniami dla studentów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *