Jak myć okna zimą?

Jak myć okna zimąMycie okien najczęściej wykonuje się w wiosennych i letnich miesiącach – przy dodatniej temperaturze czynność ta jest bowiem znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza dla zdrowia organizmu oraz struktury okna. W niektórych sytuacjach może jednak zdarzyć się, że mimo jesiennego przygotowania niezbędne będzie mycie okien w zimie. Ale jak zabrać się do tego zadania? Jak myć okna na mrozie, by nie uszkodzić szyby i framugi, a jednocześnie uniknąć smug i zacieków? W naszym artykule poznasz sprawdzone triki i metody na mycie okien zimą z wykorzystaniem powszechnie dostępnych środków i narzędzi.

Mycie okien w zimie? Najlepiej przy dodatniej temperaturze!

Mycie okna zimą to wymagające zadanie, które wymaga odpowiedniego podejścia i warunków. Srogi mróz i padający śnieg skutecznie utrudniają dokładne wyczyszczenie powierzchni okna bez szkody dla jego delikatnej struktury. Planując mycie okien w zimie, warto więc w miarę możliwości poczekać na moment, gdy temperatura na zewnątrz podniesie się powyżej zera.

Wówczas ryzyko uszkodzenia czy pęknięcia szyby lub zniekształcenia framugi okna jest znacznie mniejsze. W dodatniej temperaturze lepiej sprawuje się również płyn do szyb – nie zamarza po nałożeniu na szybę, dzięki czemu skuteczniej usuwa zabrudzenia i nie zostawia smug.

Mocne słońce Twoim wrogiem, czyli jak promienie słoneczne utrudniają mycie okien zimą

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na mycie okien w zimie, czy też czyszczenie przestrzeni okiennych latem lub wiosną, słońce nigdy nie będzie dobrym przyjacielem w tym procesie. Wiedzą o tym nasze babcie, mamy, a także profesjonaliści, którzy wykonują sprzątanie mieszkań Warszawa, jak np. Eskurro Clean. Jasne promienie gorącego słońca mogłyby co prawda sprawić, że mycie okna zimą stałoby się przyjemniejsze, a mróz mniej odczuwalny – istnieje jednak pewne “ALE”.

Płyny do szyb i pozostałe detergenty do czyszczenia powierzchni okiennych są bardzo wrażliwe na działanie skrajnych temperatur i mocno reagują zarówno na mróz, jak i na nagły przypływ ciepła. Po nałożeniu na rozgrzaną przez słońce powierzchnię szyby środek myjący zacznie natychmiastowo zasychać, pozostawiając smugi i nieestetyczne ślady na szybie. Mycie okien w zimę w słoneczny dzień będzie więc mało skuteczne, a wręcz może doprowadzić do większego zabrudzenia szyby.

Jak myć okna w mrozie skutecznie i bezpiecznie?

Jak już wspominaliśmy, mycie okien zimą nie należy do łatwych i przyjemnych zadań, nie mniej często jest nieuniknione. Aby więc szybko, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie i bez żadnych szkód dla zdrowia czy okna wyczyścić przestrzeń okienną, warto zdecydować się na pomoc specjalistów lub też odpowiednio przygotować się do tego wyzwania na własną rękę. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by móc cieszyć się pięknym wyglądem czystych, przejrzystych okien przez całą zimę.

  • Najważniejszym aspektem mycia okien zimą jest woda – nie może ona być gorąca, a nawet ciepła. Mycie okien w zimę powinno się więc wykonywać z wykorzystaniem wody w temperaturze pokojowej, by nie zamarzła na mrozie i by nie doprowadzić zamrożonej szyby do szoku termicznego.
  • Do usuwania trudnych zabrudzeń i zaschniętych plam warto zastosować odpowiednie narzędzie, które nie uszkodzi powierzchni okna i nie porysuje szkła. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie więc skrobaczka zakończona gumową listwą. Takie narzędzie doskonale sprawdzi się również jako zgarniacz do wody, z pomocą którego łatwo i szybko usuniesz ją z szyby, zapobiegając jej zamarznięciu i powstaniu zacieków.
  • Nie bez znaczenia będzie również środek wykorzystywany do czyszczenia szyby. Jedynym słusznym wyborem będzie detergent zawierający w składzie alkohol – napoje wysokoprocentowe nie zamarzają bowiem tak szybko. Klasyczny płyn do mycia szyb mógłby z kolei natychmiast zamarznąć na mrozie, pozostawiając po sobie nieestetyczne smugi i zacieki.

Jak myć okna na mrozie z wykorzystaniem domowych środków myjących?

Mycie okien zimą najlepiej wykonywać z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych, które dobrze radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń w trudnych, zimowych warunkach. Takie detergenty są jednak często dość drogie, dlatego można zdecydować się na użycie domowego środka czystości. Własnoręcznie zrobione środki czystości często są tak samo skuteczne jak sklepowe środki, a ich wykonanie nie zajmie więcej niż 5 minut. Do ich wykonania możesz wykorzystać produkty codziennego użytku, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

  • Ocet winny z wodą to uniwersalny środek czyszczący, który ułatwia nie tylko mycie okien zimą, ale również czyszczenie armatury łazienkowej czy nawet mycie podłóg. Wystarczy, że połączysz ze sobą trzy łyżki stołowe octu oraz wodę w równych proporcjach, a uzyskasz tani i skuteczny detergent do mycia.
  • W usuwaniu problematycznych zabrudzeń w trudnych warunkach atmosferycznych doskonale sprawdzi się również domowa mieszanka z soku z cytryny, wody i spirytusu. W tym przypadku 7-8 łyżek stołowych soku z cytryny wymieszaj z dwoma litrami wody i 3 łyżkami stołowymi spirytusu. Alkohol wykorzystany w mieszance sprawia, że nie marznie ona przy minusowej temperaturze i ułatwia mycie okien zimą. 

Mycie okien po zimie i w trakcie największych mrozów – zaufaj specjalistom!

Przy odpowiednim przygotowaniu i wyposażeniu mycie okien w zimę jest możliwe do wykonania w krótkim czasie i z dobrym skutkiem. Osoby niezaznajomione z powyższymi zasadami i niedoświadczone w sprzątaniu w trudnych warunkach pogodowych mogą jednak mieć problem, by sprostać temu zadaniu. W tym przypadku łatwo jest bowiem uszkodzić powierzchnię szyby, zarysować szkło i jednocześnie się przeziębić.

Jeśli więc nie wiesz, jak myć okna w mrozie, nie masz do tego środków, czasu ani ochoty, skorzystaj z pomocy specjalistów. Profesjonalna firma sprzątająca posiada niezbędne preparaty, narzędzia, wiedzę i doświadczenie do wykonania tego zadania sprawnie i skutecznie. Współpraca ze specjalistami to gwarancja jakości i zadowalających efektów.

 

Podsumowując, mycie okien zimą nie należy do łatwych zadań i wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Nieprawidłowe podejście może bowiem skutkować jeszcze większym zabrudzeniem okien, ich uszkodzeniem, a nawet uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli więc masz w planach mycie okien w zimę, ubierz się ciepło i stosuj się do powyższych zasad. Pamiętaj, że zawsze możesz też skorzystać z pomocy profesjonalistów – na polskim rynku funkcjonuje wiele firm sprzątających, wśród których z pewnością znajdziesz specjalistów w odpowiedniej lokalizacji i cenie dla siebie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *