Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

200438837-001

Coraz więcej osób spędza długie godziny przed komputerem. Pracujemy przed ekranem przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Nie można się łudzić, że nie szkodzi to naszym oczom. Wszyscy wiemy, że praca przy komputerze, ma szkodliwe działanie dla naszego organizmu, a w szczególności dla naszych oczu.

Jakie skutki może mieć praca przy komputerze, w dłuższej perspektywie czasu?
Jeżeli dłuższą część naszego czasu spędzamy przed ekranem komputera, to możemy być pewni, że źle to będzie wpływało na nasze oczy, o ile nie zagwarantujemy im bezpieczeństwa. Jeżeli nie będziemy chronić oczu, to odbijać się to na nas będzie dużym dyskomfortem i uszkodzeniem zdrowia.

Będą boleć, piec, oraz swędzieć nas oczy. Oprócz tego, gdy nasze oczy są zmęczone, możemy odczuwać silne bóle głowy. Pogorsza się ostrość widzenia, a także mrużymy oczy. Zmęczone oczy, to duży problem dla osób, których praca wymaga stałego korzystania z komputera.

Jak skutecznie chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Dobrze byłoby gdybyśmy nie siedzieli długo przed ekranem. Jeżeli jednak się nie da, to należy szukać sposobów, które pomogą chronić nasze oczy. Podstawa to nie siedzieć zbyt blisko ekranu monitora. Najlepiej, jeżeli jest to odległość, co najmniej pół metra od naszych oczu. Warto również zadbać o to, aby co jakiś czas na chwilę odejść od monitora. Damy w ten sposób chwilę naszym oczom, na odpoczynek. Dobrze, jeżeli taka przerwa jest robioną, co najmniej, co godzinę. Choćby pięć minut odpoczynku, co godzinę, na pewno poprawi nasze samopoczucie.

Praca przy komputerze, przy ekranie monitora, doprowadza do tego, że nasze oczy bardzo wysychają. Jest to spowodowane tym, że podczas patrzenia na ekran monitora, dużo mniej mrugamy. Normlanie człowiek mruga około dwunastu razy na minutę. Podczas patrzenia w ekran, ilość mrugnięć znacząco się zmniejsza. Warto, dlatego pomieszczenie, w którym pracujemy przy komputerze dobrze wietrzyć. Warto również korzystać z kropli do oczu, które nawilżają oczy i w znaczącym stopniu zmniejszają ból, jaki towarzyszy zmęczonym oczom.

Jeżeli pracujemy po zmroku, to bardzo ważne jest żeby pracować przy zapalonym świetle. Zmniejszy to kontrast pomiędzy ekranem monitora, a resztą pomieszczenia. Podczas pracy przy zgaszonym świetle, w ciemnym pomieszczeniu, oczy dużo bardziej się męczą. Jak wiadomo oczy zmęczone, to oczy, które nas bolą. Ból oczu może doprowadzić do innych schorzeń, dlatego powinno się dbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.

Jeżeli nasza praca polega na pisaniu tekstów, artykułów, to powinniśmy odpowiednio dopasować wielkość czcionki do naszego wzroku. Chodzi o to, aby pisać w takiej wielkości czcionki, żeby było nam wygodnie tekst czytać w trakcie pisania. Pod koniec edycji zawsze możemy zmniejszyć czcionkę, a na pewno takie rozwiązanie pozwoli nam na dłużej zachować sprawność oczu podczas pracy przy ekranie komputera. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie okularów ochronnych – mówi nam pracownik firmy, która zajmuje się tematem: “projektowanie stron Toruń“. Spędzając prawie 10 godzin dziennie przy komputerze, warto zainwestować w dobrej, jakości okulary z powłoką antyrefleksyjną – tłumaczy. Potrafią one, zniwelować odblaski pochodzące z ekranu monitora, co w dużym stopniu poprawia komfort pracy i zmniejsza stopień zmęczenia naszych oczu.

Bardzo ważne jest, aby osoby wykonujące pracę przy komputerze i ekranem monitora, systematycznie badały swój wzrok. Wizyta i badanie okulistyczne nie jest jakieś bardzo drogie, dlatego warto, co określony czas dokonywać takich badań. Optymalny okres badań oczu powinien odbywać się przynajmniej raz w roku. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wykonywanie takich badań, co pół roku, jeżeli pracujemy stale przy komputerze.

Oczy są bardzo ważne w naszym życiu. Naprawdę warto o nie odpowiednio dbać, ponieważ bez nich nasze życie jest w znacznym stopniu utrudnione, a wielu rzeczy nie jesteśmy bez dobrego wzroku w stanie wykonać. Jeżeli wykryjemy jakiekolwiek wady naszych oczu, to natychmiast udajmy się do okulisty i dobierzmy odpowiednie szkła korekcyjne.

Dziękujemy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

  1. Justyna
    24 czerwca 2016 at 11:02

    Mi pomaga chronić oczy Gold Luteina, która po dwóch tygodniach brania znacznie zniwelowała efekty pracy przy komputerze takie jak pieczenie, suchość i ból oczu po wielogodzinnej pracy na komputerze. Z mojego doświadczenia to jedyna w 100% skuteczna metoda na pozbycie się problemu zmęczonych oczu.

  2. Bożena
    16 stycznia 2019 at 12:05

    Mam tendencje do nieustannego gubienia pendrive’ów. Są one małe, więc praktycznie wszędzie się zawieruszają. W efekcie mam ich całkiem sporo, ale gdy są potrzebne, nie mogę znaleźć ani jednego. Wymyśliłem więc, że kupię sobie pendrive’a w jakimś ciekawym kształcie, wtedy trudniej będzie go zapodziać. Podoba mi się pendrive klucz i inne ciekawe firmy. A może polecicie jakieś fajne, nietypowe pendrive’y?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *