Interesy na Białorusi – jak je prowadzić zgodnie z etykietą?

belarus-1758860_960_720Białoruś coraz bardziej angażuje się w handel z Europą, eksportując towary do wielu krajów. Obecnie Białoruś przyjmuje wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, ale jeśli chcesz tam pracować, musisz mieć świadomość wyjątkowej białoruskiej kultury biznesowej. Oto kilka kluczowych zasad i faktów dotyczących kultury biznesowej i etykiety dla tych, którzy będą mieli do czynienia z Białorusinami.

Język: rosyjski i białoruski to dwa oficjalne języki Białorusi, choć język rosyjski jest najczęściej używanym językiem. Zamiast „Pan” i „Pani”, Białorusini używają imienia i nazwiska osoby (imię od ojca). Dla mężczyzn zakończenie to -vich, a dla kobiet -evevna. Jeśli jednak mówisz po angielsku, dopuszczalne jest używanie tylko imienia osoby, gdy zwracasz się bezpośrednio do tejże.

Musisz być ostrożny z prezentami, gdy spotykasz partnera biznesowego po raz pierwszy, może to być kojarzone z korupcją. Małe prezenty zostaną docenione przez istniejącego współpracownika, ale upewnij się, że jest to odpowiednie i nie przesadzone.

Białorusini zazwyczaj stosują hierarchiczny styl biznesowy, dlatego zawsze szanuj różne poziomy w organizacji. Ostatecznym decydentem jest przede wszystkim najwyższy autorytet. Białorusini zazwyczaj nie mieszają swojego życia zawodowego i prywatnego, więc nie zadawaj partnerom osobistych pytań podczas spotkań biznesowych.

Biznesowy outfit na Białorusi

Mężczyźni zazwyczaj noszą garnitury i krawaty, gdziekolwiek się znajdują, szczególnie czarne i szare – zazwyczaj raczej ciemne kolory. Natomiast białoruskie kobiety często wybierają jasne kolory dla swojego stroju biznesowego.

Na Białorusi proces decyzyjny może być procesem wolniejszym niż w społeczeństwach zachodnich. Koordynacja z kierownictwem jest integralną częścią biznesu. Nawet niewielkie zmiany muszą zostać zaakceptowane. Po prostu bądź cierpliwy i, jeśli to możliwe, spróbuj pójść na ustępstwa. Białorusini zazwyczaj łączą swoje imprezy towarzyskie z jedzeniem. Jeśli jesteś zaproszony na obiad, bądź gotowy na solidny posiłek.

Na pierwszy rzut oka Białorusini mogą wydawać się dość zimni. Jednak po dalszej znajomości zobaczysz, że są bardzo otwarci, gościnni i komunikatywni. Prowadzenie interesów na Białorusi może być dość trudnym przedsięwzięciem ze względu na różne czynniki:

  • słaba infrastruktura,

  • słaby system finansowy z powodu zapaści gospodarczej

  • zależność Białorusi od innych narodów.

Oczywiście, wraz z tym pojawia się również możliwość relacji biznesowych.

Podczas Związku Radzieckiego Białoruś utrzymywała silną i odnoszącą sukcesy bazę przemysłową. Wkrótce po upadku Związku Radzieckiego Białoruś utrzymała tę bazę przemysłową, ale jej nie rozwinęła. Opuściło to Białoruś z infrastrukturą przestarzałą, nieefektywną energetycznie i zależną od pobliskich krajów, takich jak Rosja. Jeśli jednak zależy CI na interesach w tym kraju i udało Ci się zdobyć wizę (pomocna strona to https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-bialorusi/ ) możesz liczyć na naprawdę zyskowny interes o tyle, o ile weźmiesz sobie do serca wyżej wymienione porady biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *