Interesy na Białorusi – jak je prowadzić zgodnie z etykietą?

belarus-1758860_960_720Białoruś coraz bardziej angażuje się w handel z Europą, eksportując towary do wielu krajów. Obecnie Białoruś przyjmuje wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, ale jeśli chcesz tam pracować, musisz mieć świadomość wyjątkowej białoruskiej kultury biznesowej. Oto kilka kluczowych zasad i faktów dotyczących kultury biznesowej i etykiety dla tych, którzy będą mieli do czynienia z Białorusinami.

Język: rosyjski i białoruski to dwa oficjalne języki Białorusi, choć język rosyjski jest najczęściej używanym językiem. Zamiast „Pan” i „Pani”, Białorusini używają imienia i nazwiska osoby (imię od ojca). Dla mężczyzn zakończenie to -vich, a dla kobiet -evevna. Jeśli jednak mówisz po angielsku, dopuszczalne jest używanie tylko imienia osoby, gdy zwracasz się bezpośrednio do tejże.

Musisz być ostrożny z prezentami, gdy spotykasz partnera biznesowego po raz pierwszy, może to być kojarzone z korupcją. Małe prezenty zostaną docenione przez istniejącego współpracownika, ale upewnij się, że jest to odpowiednie i nie przesadzone.

Białorusini zazwyczaj stosują hierarchiczny styl biznesowy, dlatego zawsze szanuj różne poziomy w organizacji. Ostatecznym decydentem jest przede wszystkim najwyższy autorytet. Białorusini zazwyczaj nie mieszają swojego życia zawodowego i prywatnego, więc nie zadawaj partnerom osobistych pytań podczas spotkań biznesowych.

Biznesowy outfit na Białorusi

Mężczyźni zazwyczaj noszą garnitury i krawaty, gdziekolwiek się znajdują, szczególnie czarne i szare – zazwyczaj raczej ciemne kolory. Natomiast białoruskie kobiety często wybierają jasne kolory dla swojego stroju biznesowego.

Na Białorusi proces decyzyjny może być procesem wolniejszym niż w społeczeństwach zachodnich. Koordynacja z kierownictwem jest integralną częścią biznesu. Nawet niewielkie zmiany muszą zostać zaakceptowane. Po prostu bądź cierpliwy i, jeśli to możliwe, spróbuj pójść na ustępstwa. Białorusini zazwyczaj łączą swoje imprezy towarzyskie z jedzeniem. Jeśli jesteś zaproszony na obiad, bądź gotowy na solidny posiłek.

Na pierwszy rzut oka Białorusini mogą wydawać się dość zimni. Jednak po dalszej znajomości zobaczysz, że są bardzo otwarci, gościnni i komunikatywni. Prowadzenie interesów na Białorusi może być dość trudnym przedsięwzięciem ze względu na różne czynniki:

  • słaba infrastruktura,

  • słaby system finansowy z powodu zapaści gospodarczej

  • zależność Białorusi od innych narodów.

Oczywiście, wraz z tym pojawia się również możliwość relacji biznesowych.

Podczas Związku Radzieckiego Białoruś utrzymywała silną i odnoszącą sukcesy bazę przemysłową. Wkrótce po upadku Związku Radzieckiego Białoruś utrzymała tę bazę przemysłową, ale jej nie rozwinęła. Opuściło to Białoruś z infrastrukturą przestarzałą, nieefektywną energetycznie i zależną od pobliskich krajów, takich jak Rosja. Jeśli jednak zależy CI na interesach w tym kraju i udało Ci się zdobyć wizę (pomocna strona to https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-bialorusi/ ) możesz liczyć na naprawdę zyskowny interes o tyle, o ile weźmiesz sobie do serca wyżej wymienione porady biznesowe.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *