Spóźnienia, brak profesjonalizmu, lenistwo, nieodpowiedzialność – to tylko niektóre z grzechów pracowników, o których wspominają zatrudniający. No tak. Nie wszyscy są dobrymi pracownikami. Ponadto pracodawcy skarżą się na niską wydajność. Kawa, herbata, rozmowy z kolegami, przedłużające się przerwy, wyjścia na papierosa, przegląd prasy, przegląd internetu, przesiadywanie na portalach społecznościowych, załatwianie swoich prywatnych spraw sprawiają, że jedynie około 5 godzin pracownik przeznacza na wykonywanie zawodowych obowiązków.
Każdy to zna! W wypadku, w którym ma do wykonania pracę w określonym terminie, konieczne staje się wydłużanie dnia pracy. Szefowie nie traktują tego, jako nadgodzin, bo gdyby pracownik właściwie zaplanował swoje obowiązki, nie byłoby konieczności pozostawania po godzinach. No tak. Jak najbardziej.
Właściciele sklepów i firm usługowych skarżą się na rozbieżności w kasie. Według nich nie zawsze manko wynika z pomyłki. Inni skarżą się na przykład na wyjątkowo wysokie rachunki za rozmowy telefoniczne. Powszechne jest także wykorzystywanie przez pracowników kserokopiarki do własnych celów. To nie tylko papier, ale i toner, nadmierna eksploatacja urządzenia. Dyrektor jednej ze szkół był zmuszony do wprowadzenia haseł dla każdego z nauczycieli do kserokopiarki. Ilość wykonywanych kopii znacząco spadła.
Według niego nauczyciele udzielający prywatnie korepetycji (szczególnie nauczyciele języków obcych) przygotowywali materiały dla swoich „prywatnych” uczniów. Na zwróconą uwagę jednemu z nauczycieli, usłyszał, że jeśli w szkole nie będzie mógł kserować, to korepetycje będą dla niego finansowo nieopłacalne. Polacy.